Armenia-ի իշխանությունները պատրաստում են անշարժ գույքի գործարքների ձևակերպման նոր մեխանիզմ, որը թույլ կտա բնակարան գնել հեռակա կարգով՝ առանց անձամբ նոտար այցելելու։ Նորամուծությունը կկիրառվի հիփոթեքային վարկով անշարժ գույք ձեռք բերելիս։
Նոր կարգը կտարածվի ինչպես կառուցվող բնակելի համալիրների բնակարանների, այնպես էլ արդեն շահագործման հանձնված բազմաբնակարան շենքերի բնակարանների վրա։ Գործարքը ձևակերպելու համար գնորդին այլևս անհրաժեշտ չի լինի անձամբ ներկա գտնվել փաստաթղթերի նոտարական վավերացմանը։
Armenia-ի Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Suren Tovmasyan-ի խոսքով՝ գերատեսչության էլեկտրոնային համակարգում կներկառուցվի հատուկ մոդուլ։ Դրա միջոցով գնորդը, կառուցապատողը և բանկը կկարողանան պայմանագիր կնքել և վավերացնել թվային ձևաչափով։ Ակնկալվում է, որ դա կարագացնի հիփոթեքային գործարքների ձևակերպումը և անշարժ գույքի գնումն ավելի հարմար կդարձնի։

Власти Армении готовят новый механизм оформления сделок с недвижимостью, который позволит покупать жильё дистанционно без личного посещения нотариуса. Нововведение будет применяться при приобретении недвижимости с использованием ипотечного кредита.
Новый порядок распространится как на квартиры в строящихся жилых комплексах, так и на жильё в уже сданных многоквартирных домах. Для оформления сделки покупателю больше не потребуется лично присутствовать при нотариальном удостоверении документов.
По словам главы Комитета кадастра Армении Сурена Товмасяна, в электронную систему ведомства будет встроен специальный модуль. Через него покупатель, застройщик и банк смогут заключать и удостоверять договор в цифровом формате. Ожидается, что это ускорит оформление ипотечных сделок и сделает покупку недвижимости более удобной.