Armenia-ն ԱՄՆ-ի հետ սկսել է քննարկել շուկայական տնտեսություն ունեցող երկրի կարգավիճակ ստանալու գործընթացը։ Այս հարցը քննարկել են Armenia-ի էկոնոմիկայի նախարար Gevorg Papoyan-ը և ԱՄՆ-ի ժամանակավոր հավատարմատարը Armenia-ում David Allen-ը։
Կողմերը նշել են երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների դրական դինամիկան և ընդգծել երկկողմ համագործակցության զարգացման առաջընթացը։ Armenia-ի էկոնոմիկայի նախարարությունում հայտարարել են, որ ԱՄՆ-ի հետ փոխգործակցությունը կարող է օգնել առաջ մղել նոր կարգավիճակ ստանալու գործընթացը։
Gevorg Papoyan-ը վստահություն է հայտնել, որ երկրների միջև տնտեսական օրակարգի հետագա զարգացումը թույլ կտա ամրապնդել գործընկերությունը և ստեղծել լրացուցիչ հնարավորություններ առևտրի և ներդրումների համար։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱՄՆ դեսպանատան տնտեսական և առևտրային բաժնի ղեկավար Edward Eichler-ը։

Армения начала обсуждение с США процесса получения статуса страны с рыночной экономикой. Этот вопрос обсудили министр экономики Армении Геворг Папоян и временный поверенный в делах США в Армении Дэвид Аллен.
Стороны отметили положительную динамику в экономических отношениях между двумя странами и подчеркнули прогресс в развитии двустороннего сотрудничества. В Министерстве экономики Армении заявили, что взаимодействие с США может помочь продвинуть процесс получения нового статуса.
Геворг Папоян выразил уверенность, что дальнейшее развитие экономической повестки между странами позволит укрепить партнёрство и создать дополнительные возможности для торговли и инвестиций. Во встрече также участвовал руководитель отдела экономики и торговли посольства США Эдвард Айклер.