Հայաստանի ՆԳՆ կիբերոստիկանությունը զգուշացրել է երկրի բնակիչներին խարդախության նոր սխեմայի մասին, որը տարածվում է iMessage ծառայության միջոցով։ Օգտատերերը կեղծ հաղորդագրություններ են ստանում իբր Ճանապարհային ոստիկանության անունից, սակայն նման հաղորդագրությունների իրական նպատակը տեղեկացնելը չէ, այլ դրամական միջոցների գողությունը։
Գերատեսչությունից հայտնել են, որ հարձակվողները շարունակում են զանգվածաբար կեղծ ծանուցումներ ուղարկել՝ օգտագործելով պետական մարմնի անունը՝ վստահությունը բարձրացնելու համար։ Նման հաղորդագրությունները կարող են պարունակել հղումներ կամ խնդրանքներ՝ կատարելու որոշակի գործողություններ, որոնք թույլ են տալիս խարդախներին մուտք գործել ֆինանսական տեղեկատվություն։
Կիբերոստիկանությունը քաղաքացիներին կոչ է արել չպատասխանել նման հաղորդագրություններին, չանցնել կասկածելի հղումներով և անմիջապես արգելափակել ուղարկողների հեռախոսահամարները կամ էլեկտրոնային հասցեները։ Օգտատերերին նաև խորհուրդ է տրվում զգույշ լինել իբր պաշտոնական կազմակերպություններից ցանկացած անսպասելի ծանուցում ստանալիս։

Киберполиция МВД Армении предупредила жителей страны о новой схеме мошенничества, которая распространяется через сервис iMessage. Пользователи получают поддельные сообщения якобы от имени Дорожной полиции, однако настоящая цель таких рассылок — не информирование, а кража денежных средств.
В ведомстве заявили, что злоумышленники продолжают массово отправлять фальшивые уведомления, используя имя государственного органа для повышения доверия. В таких сообщениях могут содержаться ссылки или просьбы выполнить определенные действия, которые позволяют мошенникам получить доступ к финансовой информации.
Киберполиция призвала граждан не отвечать на подобные сообщения, не переходить по подозрительным ссылкам и сразу блокировать номера телефонов или электронные адреса отправителей. Пользователям также рекомендуют проявлять осторожность при получении любых неожиданных уведомлений от якобы официальных организаций.