2026 թվականի առաջին կիսամյակի արդյունքներով Հայաստանի խոշորագույն հարկատուն դարձել է Zangezur Copper-Molybdenum Combine-ը։ Ընկերությունը զբաղեցրել է առաջին տեղը երկրի խոշորագույն հարկատուների ցուցակում՝ առաջ անցնելով այլ խոշոր ձեռնարկություններից և կազմակերպություններից։
Կոմբինատի առաջատարությունը պայմանավորված է պետական բյուջեում նրա զգալի ներդրումով՝ Հայաստանի տնտեսության մեջ հանքարդյունաբերության բարձր դերի ֆոնին։ Ձեռնարկությունը երկրի պղնձի և մոլիբդենի խոշորագույն արտադրողներից է և մնում է արդյունաբերական արտադրանքի հիմնական արտահանողներից մեկը։
Խոշորագույն հարկատուների վարկանիշը ավանդաբար արտացոլում է տնտեսության առաջատար ճյուղերի վիճակը։ Հանքարդյունաբերության ոլորտից բացի, ցուցակում ընդգրկված են էներգետիկայի, հեռահաղորդակցության, բանկային ոլորտի և առևտրի ընկերություններ։

По итогам первого полугодия 2026 года крупнейшим налогоплательщиком Армении стал Зангезурский медно-молибденовый комбинат. Компания заняла первое место в списке крупнейших плательщиков налогов страны, опередив другие крупные предприятия и организации.
Лидерство комбината связано с его значительным вкладом в государственный бюджет на фоне высокой роли горнодобывающей отрасли в экономике Армении. Предприятие является одним из крупнейших производителей меди и молибдена в стране и остается одним из ключевых экспортеров промышленной продукции.
Рейтинг крупнейших налогоплательщиков традиционно отражает состояние ведущих отраслей экономики. Помимо горнодобывающего сектора, в список входят компании из энергетики, телекоммуникаций, банковской сферы и торговли.