Հայաստանի հազար խոշորագույն հարկատուները 2026 թվականի առաջին կիսամյակի արդյունքներով երկրի պետական բյուջե են փոխանցել ավելի քան 1,109 տրլն դրամ։ Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալներով՝ ցուցանիշը 12,6%-ով բարձր է եղել նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Մուտքերի հիմնական մասը բաժին է ընկել հարկային մարմիններին՝ նրանք հավաքել են 939,96 մլրդ դրամ, ինչը 14,7%-ով ավելի է տարեկան կտրվածքով։ Մաքսային վճարումները կազմել են 169,94 մլրդ դրամ՝ աճելով մոտ 2%-ով։
Հունվար-հունիս ամիսներին Հայաստանի խոշորագույն հարկատուն Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն է եղել, որը փոխանցել է 41,61 մլրդ դրամ։ Երկրորդ տեղը զբաղեցրել է Mobile Center Art ընկերությունը՝ 38,16 մլրդ դրամով, երրորդը՝ Ardshinbank-ը՝ 33,60 մլրդ դրամով։

Тысяча крупнейших налогоплательщиков Армении перечислила в государственный бюджет страны более 1,109 трлн драмов по итогам первого полугодия 2026 года. По данным Комитета государственных доходов Армении, показатель оказался на 12,6% выше, чем за аналогичный период прошлого года.
Основная часть поступлений пришлась на налоговые органы — они собрали 939,96 млрд драмов, что на 14,7% больше год к году. Таможенные выплаты составили 169,94 млрд драмов, увеличившись примерно на 2%.
Крупнейшим налогоплательщиком Армении в январе–июне стал Зангезурский медно-молибденовый комбинат, перечисливший 41,61 млрд драмов. Второе место заняла компания Mobile Center Art с 38,16 млрд драмов, третье — Ардшинбанк с 33,60 млрд драмов.
В первую десятку также вошли «Газпром Армения» — 31,50 млрд драмов, Grand Tobacco — 28,95 млрд драмов, Америабанк — 22,15 млрд драмов, Digitain — 17,91 млрд драмов, Soft Construct — 17,49 млрд драмов, «Кавказская электросетевая компания» — 15,71 млрд драмов и «Имэкс» — 13,92 млрд драмов.