Հայաստանի բանկային համակարգի համախառն կապիտալը 2026 թվականի հունիսի վերջի դրությամբ հասել է գրեթե 2,23 տրլն դրամի։ Մեկ տարվա ընթացքում ցուցանիշն աճել է 13,63%-ով, վկայում են «ԱՐԿԱ» գործակալության վարկանիշային տվյալները։
Հայաստանի խոշորագույն բանկը ընդհանուր կապիտալի ծավալով մնում է Ardshinbank-ը՝ 394,3 մլրդ դրամ։ Մեկ տարվա ընթացքում նրա կապիտալն աճել է 2,05%-ով, սակայն առաջին եռամսյակի համեմատ նվազել է 14,01%-ով։
Երկրորդ տեղը զբաղեցնում է Ameriabank-ը՝ 358,08 մլրդ դրամ կապիտալով։ Բանկը ցուցադրել է առաջատարների շրջանում տարեկան աճի ամենաբարձր տեմպերից մեկը՝ 23,92%, ընդ որում եռամսյակի ընթացքում ցուցանիշը գրեթե չի փոխվել՝ նվազելով ընդամենը 0,04%-ով։
Երրորդ տեղը զբաղեցրել է Amio Bank-ը, որի կապիտալը կազմել է 203,7 մլրդ դրամ։ Մեկ տարվա ընթացքում ցուցանիշն աճել է 17,01%-ով, իսկ երկրորդ եռամսյակում նվազել է 0,57%-ով։
Բանկային հատվածի կապիտալի աճը արտացոլում է Հայաստանի ֆինանսական համակարգի հետագա ամրապնդումը և խոշորագույն վարկային կազմակերպությունների սեփական միջոցների ծավալի ավելացումը։

The total capital of Armenia's banking system reached almost 2.23 trillion drams as of the end of June 2026. Over the year, the indicator increased by 13.63%, according to data from the "ARKA" agency's ranking.
Ardshinbank remains the largest bank in Armenia by total capital, with 394.3 billion drams. Over the year, its capital grew by 2.05%, but compared to the first quarter, it decreased by 14.01%.
Ameriabank ranks second with a capital of 358.08 billion drams. The bank showed one of the highest annual growth rates among the leaders — 23.92%, while over the quarter, the indicator remained almost unchanged, decreasing by only 0.04%.
Amio Bank took the third position, with its capital amounting to 203.7 billion drams. Over the year, the indicator increased by 17.01%, and in the second quarter, it decreased by 0.57%.
The growth of the banking sector's capital reflects the further strengthening of Armenia's financial system and the increase in the equity of the largest credit organizations.