Հայաստանի բանկային համակարգի համախառն կապիտալը 2026 թվականի հունիսի վերջի դրությամբ հասել է գրեթե 2,23 տրլն դրամի։ Մեկ տարվա ընթացքում ցուցանիշն աճել է 13,63%-ով, վկայում են «ԱՐԿԱ» գործակալության վարկանիշային տվյալները։
Հայաստանի խոշորագույն բանկը ընդհանուր կապիտալի ծավալով մնում է Ardshinbank-ը՝ 394,3 մլրդ դրամ։ Մեկ տարվա ընթացքում նրա կապիտալն աճել է 2,05%-ով, սակայն առաջին եռամսյակի համեմատ նվազել է 14,01%-ով։
Երկրորդ տեղը զբաղեցնում է Ameriabank-ը՝ 358,08 մլրդ դրամ կապիտալով։ Բանկը ցուցադրել է առաջատարների շրջանում տարեկան աճի ամենաբարձր տեմպերից մեկը՝ 23,92%, ընդ որում եռամսյակի ընթացքում ցուցանիշը գրեթե չի փոխվել՝ նվազելով ընդամենը 0,04%-ով։
Երրորդ տեղը զբաղեցրել է Amio Bank-ը, որի կապիտալը կազմել է 203,7 մլրդ դրամ։ Մեկ տարվա ընթացքում ցուցանիշն աճել է 17,01%-ով, իսկ երկրորդ եռամսյակում նվազել է 0,57%-ով։
Բանկային հատվածի կապիտալի աճը արտացոլում է Հայաստանի ֆինանսական համակարգի հետագա ամրապնդումը և խոշորագույն վարկային կազմակերպությունների սեփական միջոցների ծավալի ավելացումը։

Совокупный капитал банковской системы Армении по состоянию на конец июня 2026 года достиг почти 2,23 трлн драмов. За год показатель увеличился на 13,63%, свидетельствуют данные рэнкинга агентства «АРКА».
Крупнейшим банком Армении по объему общего капитала остается Ардшинбанк — 394,3 млрд драмов. За год его капитал вырос на 2,05%, однако по сравнению с первым кварталом снизился на 14,01%.
Второе место занимает Америабанк с капиталом 358,08 млрд драмов. Банк продемонстрировал один из самых высоких темпов годового роста среди лидеров — 23,92%, при этом за квартал показатель практически не изменился, снизившись всего на 0,04%.
Третью позицию занял Амио Банк, капитал которого составил 203,7 млрд драмов. За год показатель увеличился на 17,01%, а за второй квартал снизился на 0,57%.
Рост капитала банковского сектора отражает дальнейшее укрепление финансовой системы Армении и увеличение объема собственных средств крупнейших кредитных организаций.