Firebird AI ընկերությունն առաջին անգամ ընդգրկվել է Հայաստանի 1000 խոշորագույն հարկատուների ցուցակում։ 2026 թվականի առաջին վեց ամիսներին այն բյուջե է փոխանցել հարյուր միլիոնավոր դրամներ, ինչը կապված է տարածաշրջանում արհեստական բանականության ենթակառուցվածքի ստեղծման խոշորագույն նախագծերից մեկի իրականացման հետ։
Modex-ի տվյալներով՝ 2026 թվականի առաջին կիսամյակում խոշորագույն հարկատուների վարկանիշում ընդգրկվել է 72 ՏՏ ընկերություն։ Ընդհանուր առմամբ, նրանք պետական բյուջե են փոխանցել 61 միլիարդ դրամ, ինչը կազմում է Հայաստանի Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից կառավարվող բոլոր հարկային մուտքերի մոտ 4%-ը։
Firebird AI-ը այս ցուցակում իր դեբյուտը նշել է՝ հունվար-հունիս ամիսներին վճարելով 823 միլիոն դրամ հարկեր։ Ընկերությունը զբաղվում է Հայաստանում լայնածավալ AI-ենթակառուցվածքի զարգացմամբ, որը համարվում է տարածաշրջանում նմանատիպ խոշորագույն նախաձեռնություններից մեկը։ Սա թույլ է տվել նրան անմիջապես ընդգրկվել երկրի խոշորագույն հարկատուների շարքում։
Միևնույն ժամանակ, ոլորտում իրավիճակը մնում է անհամասեռ։ Հարկային վճարումների ծավալով քսան խոշորագույն ՏՏ ընկերություններից ութի մոտ եկամտահարկի մուտքերը կրճատվել են։ Հաշվետու ժամանակահատվածում ամենանշանակալի անկումը գրանցվել է Arctera AM ընկերությունում։

Компания Firebird AI впервые вошла в список 1000 крупнейших налогоплательщиков Армении. За первые шесть месяцев 2026 года она перечислила в бюджет сотни миллионов драмов, что связывают с реализацией одного из крупнейших проектов по созданию инфраструктуры для искусственного интеллекта в регионе.
По данным Modex, в первом полугодии 2026 года в рейтинг крупнейших налогоплательщиков вошли 72 ИТ-компании. В общей сложности они перечислили в государственный бюджет 61 млрд драмов, что соответствует примерно 4% всех налоговых поступлений, администрируемых Комитетом государственных доходов Армении.
Firebird AI дебютировала в этом списке, уплатив за январь–июнь 823 млн драмов налогов. Компания занимается развитием масштабной AI-инфраструктуры в Армении, которая считается одной из крупнейших подобных инициатив в регионе. Это позволило ей сразу попасть в число крупнейших налогоплательщиков страны.
В то же время ситуация в отрасли остается неоднородной. У восьми из двадцати крупнейших ИТ-компаний по объему налоговых выплат сократились поступления по подоходному налогу. Самое заметное снижение за отчетный период зафиксировано у компании Arctera AM.