Armenia-ում առաջարկվել է թարմացնել այն ձեռնարկությունների և կազմակերպությունների ցանկը, որոնց գործունեությունը կարող է վնասակար ազդեցություն ունենալ մթնոլորտային օդի որակի վրա։ Նոր ցուցակում ընդգրկվել են տարբեր ոլորտների հազարավոր ընկերություններ, որոնք պետք է անցնեն պետական հաշվառում։
Armenia-ի Շրջակա միջավայրի նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել օդի վիճակի վրա ազդող կազմակերպությունների թարմացված ցանկը հաստատելու մասին հրամանի նախագիծը։ Փաստաթղթում ներառված են 2440 իրավաբանական անձինք, անհատ ձեռնարկատերեր և այլ տնտեսվարող սուբյեկտներ Yerevan-ից և երկրի բոլոր մարզերից։
Ցանկում ընդգրկվել են հանքարդյունաբերության, շինարարության, էներգետիկայի, սննդի, բժշկության, գիտության, կրթության և հասարակական ոլորտների ձեռնարկություններ։ Պետական հսկողության տակ պետք է հայտնվեն այն կազմակերպությունները, որոնց գործունեությունը հանգեցնում է արտանետումների այնպիսի ծավալների, որ մթնոլորտային օդի հաշվարկային տարեկան օգտագործումը գերազանցում է 200 միլիոն խորանարդ մետրը։
Ցուցակի թարմացումն իրականացվում է «Մթնոլորտային օդի պահպանության մասին» Հայաստանի օրենքի շրջանակներում։ Շրջակա միջավայրի նախարարությունում նշում են, որ նախաձեռնության իրականացումը լրացուցիչ բյուջետային ծախսեր չի պահանջի։ Քննարկման ավարտից հետո կհաստատվի պետական հաշվառման ենթակա ձեռնարկությունների արդիական ցանկը։ Նախագծի վերաբերյալ առաջարկություններն ընդունվում են e-draft.am հարթակի միջոցով։

В Армении предложили обновить перечень предприятий и организаций, деятельность которых может оказывать вредное воздействие на качество атмосферного воздуха. В новый список вошли тысячи компаний из разных отраслей, которым предстоит пройти государственный учет.
Министерство окружающей среды Армении вынесло на общественное обсуждение проект приказа об утверждении обновленного списка организаций, влияющих на состояние воздуха. В документ включены 2440 юридических лиц, индивидуальных предпринимателей и других хозяйствующих субъектов из Еревана и всех регионов страны.
В перечень попали предприятия горнодобывающей, строительной, энергетической, пищевой, медицинской, научной, образовательной и общественной сфер. Под государственный контроль должны попасть организации, деятельность которых приводит к таким объемам выбросов, что расчетное годовое использование атмосферного воздуха превышает 200 млн кубометров.
Обновление списка проводится в рамках закона Армении «Об охране атмосферного воздуха». В Министерстве окружающей среды отмечают, что реализация инициативы не потребует дополнительных бюджетных расходов. После завершения обсуждения будет утвержден актуальный перечень предприятий, подлежащих государственному учету. Предложения по проекту принимаются через платформу e-draft.am.