Armenia-ում առաջարկվել է թարմացնել այն ձեռնարկությունների և կազմակերպությունների ցանկը, որոնց գործունեությունը կարող է վնասակար ազդեցություն ունենալ մթնոլորտային օդի որակի վրա։ Նոր ցուցակում ընդգրկվել են տարբեր ոլորտների հազարավոր ընկերություններ, որոնք պետք է անցնեն պետական հաշվառում։
Armenia-ի Շրջակա միջավայրի նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել օդի վիճակի վրա ազդող կազմակերպությունների թարմացված ցանկը հաստատելու մասին հրամանի նախագիծը։ Փաստաթղթում ներառված են 2440 իրավաբանական անձինք, անհատ ձեռնարկատերեր և այլ տնտեսվարող սուբյեկտներ Yerevan-ից և երկրի բոլոր մարզերից։
Ցանկում ընդգրկվել են հանքարդյունաբերության, շինարարության, էներգետիկայի, սննդի, բժշկության, գիտության, կրթության և հասարակական ոլորտների ձեռնարկություններ։ Պետական հսկողության տակ պետք է հայտնվեն այն կազմակերպությունները, որոնց գործունեությունը հանգեցնում է արտանետումների այնպիսի ծավալների, որ մթնոլորտային օդի հաշվարկային տարեկան օգտագործումը գերազանցում է 200 միլիոն խորանարդ մետրը։
Ցուցակի թարմացումն իրականացվում է «Մթնոլորտային օդի պահպանության մասին» Հայաստանի օրենքի շրջանակներում։ Շրջակա միջավայրի նախարարությունում նշում են, որ նախաձեռնության իրականացումը լրացուցիչ բյուջետային ծախսեր չի պահանջի։ Քննարկման ավարտից հետո կհաստատվի պետական հաշվառման ենթակա ձեռնարկությունների արդիական ցանկը։ Նախագծի վերաբերյալ առաջարկություններն ընդունվում են e-draft.am հարթակի միջոցով։

Armenia has proposed updating the list of enterprises and organizations whose activities may have a harmful impact on atmospheric air quality. The new list includes thousands of companies from various industries that will undergo state registration.
The Ministry of Environment of Armenia has submitted for public discussion a draft order on approving an updated list of organizations affecting air quality. The document includes 2440 legal entities, individual entrepreneurs, and other economic entities from Yerevan and all regions of the country.
The list includes enterprises from the mining, construction, energy, food, medical, scientific, educational, and public sectors. Organizations whose activities lead to such emission volumes that the estimated annual use of atmospheric air exceeds 200 million cubic meters must come under state control.
The list is being updated within the framework of the Armenian law "On Atmospheric Air Protection". The Ministry of Environment notes that the implementation of the initiative will not require additional budget expenditures. After the discussion is completed, the updated list of enterprises subject to state registration will be approved. Proposals for the project are accepted through the e-draft.am platform.