Montenegro-ն վիզային կենտրոն կբացի Երևանում
Armenia-ի քաղաքացիները կկարողանան դիմել Montenegro-ի վիզայի համար Երևանում բացվող նոր վիզային կենտրոնի միջոցով։ Կենտրոնի բացումը պետք է պարզեցնի ճանապարհորդությունների ձևակերպման գործընթացը և երկիրն ավելի մատչելի դարձնի զբոսաշրջիկների և բիզնեսի համար։
Montenegro-ի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է Armenia-ում VFS Global միջազգային օպերատորի վիզային կենտրոն բացելու պլանների մասին։ Գործարկման ճշգրիտ ժամկետները և ապագա կենտրոնի հասցեն դեռ չեն բացահայտվում, սակայն գործարկումից հետո դիմորդները կկարողանան դիմել վիզայի համար անմիջապես Երևանում՝ առանց դիվանագիտական ներկայացուցչություններ այցելելու անհրաժեշտության։
Նոր կենտրոնը կսպասարկի ոչ միայն Armenia-ի քաղաքացիներին, այլև երկրում գտնվող օտարերկրացիներին։ Սա կապված է VFS Global-ի ցանցի ընդլայնման հետ, որը թույլ կտա փաստաթղթեր ներկայացնել մոտակա հասանելի կենտրոնում, այլ ոչ թե բացառապես քաղաքացիության երկրում։
Montenegro-ն նաև նախատեսում է նմանատիպ վիզային կենտրոններ բացել Pakistan-ում, China-ում, Kazakhstan-ում, Philippines-ում, Persian Gulf-ի երկրներում և այլ պետություններում։ Ցանցի ընդլայնումը կապված է երկրի վիզային քաղաքականության հարմարեցման հետ European Union-ի պահանջներին։ Միաժամանակ, 2026 թվականի նոյեմբերի 1-ից Russia-ի, Belarus-ի, China-ի, Saudi Arabia-ի և Turkey-ի քաղաքացիների համար Montenegro մուտքի համար կներդրվի վիզային ռեժիմ։

Граждане Армении смогут подавать документы на визу в Черногорию через новый визовый центр в Ереване. Открытие площадки должно упростить процедуру оформления поездок и сделать страну доступнее для туристов и бизнеса.
Министерство иностранных дел Черногории сообщило о планах открыть в Армении визовый центр международного оператора VFS Global. Точные сроки запуска и адрес будущего центра пока не раскрываются, однако после начала работы заявители смогут обращаться за визой непосредственно в Ереване, без необходимости посещения дипломатических представительств.
Новый центр будет обслуживать не только граждан Армении, но и иностранцев, находящихся на территории страны. Это связано с расширением сети VFS Global, которая позволит подавать документы в ближайшем доступном центре, а не исключительно в государстве гражданства.
Черногория также планирует открыть аналогичные визовые центры в Пакистане, Китае, Казахстане, на Филиппинах, в странах Персидского залива и других государствах. Расширение сети связано с адаптацией визовой политики страны к требованиям Европейского союза. При этом с 1 ноября 2026 года для граждан России, Беларуси, Китая, Саудовской Аравии и Турции будет введен визовый режим для въезда в Черногорию.