Հայաստանի Hrazdan քաղաքում շարունակվում են Firebird AI արհեստական բանականության կենտրոնի գործարկման նախապատրաստական աշխատանքները։ Առաջին փուլում նախագիծը նախատեսում է 6144 NVIDIA Blackwell սերնդի գրաֆիկական պրոցեսորների տեղադրում։ Հայաստանի Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության տվյալներով՝ սկզբնական ներդրումների ծավալը կկազմի $500 միլիոն։
Զարգացման երկրորդ փուլի իրականացումից հետո նախագծում ընդհանուր ներդրումները կարող են հասնել մոտ $5 միլիարդի։ Միաժամանակ ենթակառուցվածքը նախատեսվում է ընդլայնել ևս մոտ 42 հազար գրաֆիկական պրոցեսորներով՝ դրանց ընդհանուր թիվը հասցնելով գրեթե 48 հազարի։
Հայաստանի Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Mkhitar Hayrapetyan-ը այցելել է կառուցվող կենտրոն Firebird AI-ի համահիմնադիր Alexander Yesayan-ի հետ։ Պատվիրակությանը ցուցադրվել է հաշվողական ենթակառուցվածքը, տեղադրված սարքավորումները և ավարտական աշխատանքների ընթացքը՝ օբյեկտի շահագործման հանձնելուց առաջ։ Նախարարի խոսքով՝ կենտրոնի գործարկումը նոր հնարավորություններ կստեղծի գիտական հետազոտությունների, ստարտափների, բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունների և արհեստական բանականության հետ կապված պետական նախագծերի զարգացման համար։

Firebird AI Center in Hrazdan Prepares for Launch, Investments Could Reach $5 Billion
In the first phase, the Firebird AI center will install over 6,000 NVIDIA Blackwell accelerators, with the number later increasing to almost 50,000.
Preparations are underway in the Armenian city of Hrazdan for the launch of the Firebird AI artificial intelligence center. In the first phase, the project involves the installation of 6,144 NVIDIA Blackwell generation graphics processors. According to the Ministry of High-Tech Industry of Armenia, the initial investment will amount to $500 million.
After the implementation of the second development phase, total investments in the project could reach approximately $5 billion. Simultaneously, the infrastructure is planned to be expanded by another approximately 42,000 graphics processors, bringing their total number to almost 48,000.
Mkhitar Hayrapetyan, the Minister of High-Tech Industry of Armenia, visited the under-construction center along with Firebird AI co-founder Alexander Yesayan. The delegation was shown the computing infrastructure, installed equipment, and the progress of the final works before the facility's commissioning. According to the minister, the launch of the center will create new opportunities for scientific research, startup development, high-tech companies, and government projects related to artificial intelligence.