Հայաստանի Hrazdan քաղաքում շարունակվում են Firebird AI արհեստական բանականության կենտրոնի գործարկման նախապատրաստական աշխատանքները։ Առաջին փուլում նախագիծը նախատեսում է 6144 NVIDIA Blackwell սերնդի գրաֆիկական պրոցեսորների տեղադրում։ Հայաստանի Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության տվյալներով՝ սկզբնական ներդրումների ծավալը կկազմի $500 միլիոն։
Զարգացման երկրորդ փուլի իրականացումից հետո նախագծում ընդհանուր ներդրումները կարող են հասնել մոտ $5 միլիարդի։ Միաժամանակ ենթակառուցվածքը նախատեսվում է ընդլայնել ևս մոտ 42 հազար գրաֆիկական պրոցեսորներով՝ դրանց ընդհանուր թիվը հասցնելով գրեթե 48 հազարի։
Հայաստանի Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Mkhitar Hayrapetyan-ը այցելել է կառուցվող կենտրոն Firebird AI-ի համահիմնադիր Alexander Yesayan-ի հետ։ Պատվիրակությանը ցուցադրվել է հաշվողական ենթակառուցվածքը, տեղադրված սարքավորումները և ավարտական աշխատանքների ընթացքը՝ օբյեկտի շահագործման հանձնելուց առաջ։ Նախարարի խոսքով՝ կենտրոնի գործարկումը նոր հնարավորություններ կստեղծի գիտական հետազոտությունների, ստարտափների, բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունների և արհեստական բանականության հետ կապված պետական նախագծերի զարգացման համար։

В армянском городе Раздан продолжается подготовка к запуску центра искусственного интеллекта Firebird AI. На первом этапе проект предусматривает установку 6144 графических процессоров NVIDIA поколения Blackwell. По данным Министерства высокотехнологической промышленности Армении, объем первоначальных инвестиций составит $500 млн.
После реализации второго этапа развития суммарные вложения в проект могут достичь около $5 млрд. Одновременно инфраструктуру планируется расширить еще примерно на 42 тыс. графических процессоров, доведя их общее количество почти до 48 тыс.
Министр высокотехнологической промышленности Армении Мхитар Айрапетян посетил строящийся центр вместе с соучредителем Firebird AI Александром Есаяном. Делегации продемонстрировали вычислительную инфраструктуру, установленное оборудование и ход завершающих работ перед вводом объекта в эксплуатацию. По словам министра, запуск центра создаст новые возможности для научных исследований, развития стартапов, высокотехнологичных компаний и государственных проектов, связанных с искусственным интеллектом.