World Bank-ը վերանայել է Armenia-ի տնտեսական աճի կանխատեսումը 2026 թվականի համար՝ այն նվազեցնելով 5,9%-ից մինչև 5,3%։ Ինչպես պարզաբանել է World Bank-ի ներկայացուցչության ավագ տնտեսագետ Armine Manukyan-ը, պատճառը շարունակվող անորոշությունն է և Middle East-ի հակամարտության հնարավոր ազդեցությունը։ Միաժամանակ, 2027 թվականի աճի կանխատեսումը կազմում է 5,1%։
Manukyan-ի խոսքով՝ ներկայիս գնահատականը պատրաստվել է ապրիլին, իսկ արդեն սեպտեմբերին World Bank-ը կանցկացնի մակրոտնտեսական իրավիճակի նոր վերլուծություն, որից հետո կանխատեսումը կարող է ճշգրտվել՝ հաշվի առնելով վերջին իրադարձությունները։
Տնտեսագետը նշել է, որ աճի շատ բարձր տեմպերի շրջանից հետո Armenia-ի տնտեսությունը աստիճանաբար վերադառնում է ավելի կայուն դինամիկայի։ Եթե 2022 թվականին երկրի ՀՆԱ-ն աճել է 12,6%-ով, ապա 2025 թվականի արդյունքներով ցուցանիշը կազմել է 7,1%՝ գերազանցելով World Bank-ի նախկին սպասումները։ Կազմակերպությունում կարծում են, որ միջնաժամկետ հեռանկարում տնտեսական աճը կշարունակի դանդաղել և կմոտենա իր պոտենցիալ մակարդակին։

Всемирный банк пересмотрел прогноз экономического роста Армении на 2026 год, снизив его с 5,9% до 5,3%. Как пояснила старший экономист представительства Всемирного банка Армине Манукян, причиной стали сохраняющаяся неопределённость и возможное влияние конфликта на Ближнем Востоке. При этом прогноз роста на 2027 год составляет 5,1%.
По словам Манукян, текущая оценка была подготовлена в апреле, а уже в сентябре Всемирный банк проведёт новый анализ макроэкономической ситуации, после чего прогноз может быть скорректирован с учётом последних событий.
Экономист отметила, что после периода очень высоких темпов роста экономика Армении постепенно возвращается к более устойчивой динамике. Если в 2022 году ВВП страны вырос на 12,6%, то по итогам 2025 года показатель составил 7,1%, превысив прежние ожидания Всемирного банка. В организации считают, что в среднесрочной перспективе рост экономики продолжит замедляться и приблизится к своему потенциальному уровню.