Հայաստանում աղքատության մակարդակը շարունակում է նվազել, սակայն երկրի բնակչության մոտ 65%-ը դեռևս դասվում է աղքատ կամ տնտեսապես խոցելի կատեգորիային։ Այս մասին հայտարարել է Համաշխարհային բանկի ավագ տնտեսագետ Արմինե Մանուկյանը՝ «Հայաստանի տնտեսական զարկերակը» զեկույցի շնորհանդեսի ժամանակ։
ՀԲ տվյալներով՝ ազգային մեթոդաբանությամբ աղքատ բնակիչների մասնաբաժինը 2021 թվականի 26,5%-ից նվազել է մինչև 2024 թվականի 21,7%։ Ընդ որում, բնակչության ևս 43,4%-ը դասվում է խոցելի կատեգորիային. նրանց սպառման մակարդակը աղքատության շեմը գերազանցում է ոչ ավելի, քան 1,5 անգամ։ Նման տնային տնտեսությունները կարող են արագորեն վերադառնալ աղքատության վիճակին՝ աշխատանքը կորցնելու, եկամուտների նվազման կամ այլ տնտեսական խնդիրների առաջացման դեպքում։
Աղքատության ամենաբարձր մակարդակը գրանցվել է գյուղական վայրերում՝ 26,1%, մինչդեռ Երևանից դուրս գտնվող քաղաքներում ցուցանիշը կազմում է 22,8%, իսկ մայրաքաղաքում՝ 16,9%։ Ամենադժվար ցուցանիշները նկատվել են Շիրակի և Տավուշի մարզերում, որտեղ աղքատության մակարդակը մոտենում է համապատասխանաբար 49% և 47%։ Համաշխարհային բանկը դա կապում է գյուղատնտեսության մեջ զբաղվածության ցածր արտադրողականության, ինքնազբաղվածության և ոչ ֆորմալ աշխատանքի տարածվածության հետ։
Միջինից բարձր եկամուտ ունեցող երկրների համար աղքատության միջազգային չափանիշով՝ օրական 8,3 դոլար մեկ անձի համար՝ հաշվի առնելով գնողունակության համարժեքությունը, Հայաստանում աղքատների մասնաբաժինը 2024 թվականին հասել է 47,4%-ի։ Ընդ որում, Համաշխարհային բանկը նշում է, որ երկրում անհավասարության մակարդակը մնում է համեմատաբար ցածր. Ջինիի միջազգային ինդեքսը կազմում է 27,4։

Despite a decrease in poverty levels, a significant portion of the population risks falling back into poverty if the economic situation deteriorates
The poverty level in Armenia continues to decline, yet about 65% of the country's population still falls into the category of poor or economically vulnerable. This was stated by Armine Manukyan, Senior Economist at the World Bank, during the presentation of the "Armenia Economic Pulse" report.
According to World Bank data, the share of poor residents decreased from 26.5% in 2021 to 21.7% in 2024, based on national methodology. Additionally, another 43.4% of the population are considered vulnerable – their consumption level exceeds the poverty line by no more than 1.5 times. Such households can quickly return to poverty if they lose their jobs, experience a decrease in income, or face other economic problems.
The highest poverty level is recorded in rural areas – 26.1%, while in cities outside Yerevan, the indicator is 22.8%, and in the capital – 16.9%. The most challenging indicators are observed in the Shirak and Tavush regions, where poverty levels are close to 49% and 47%, respectively. The World Bank attributes this to low productivity of employment in agriculture, the prevalence of self-employment, and informal work.
According to the international poverty criterion for upper-middle-income countries – $8.3 per person per day, adjusted for purchasing power parity – the share of poor in Armenia in 2024 reached 47.4%. At the same time, the World Bank notes that the level of inequality in the country remains relatively low: the international Gini index is 27.4.