Հայաստանում աղքատության մակարդակը շարունակում է նվազել, սակայն երկրի բնակչության մոտ 65%-ը դեռևս դասվում է աղքատ կամ տնտեսապես խոցելի կատեգորիային։ Այս մասին հայտարարել է Համաշխարհային բանկի ավագ տնտեսագետ Արմինե Մանուկյանը՝ «Հայաստանի տնտեսական զարկերակը» զեկույցի շնորհանդեսի ժամանակ։
ՀԲ տվյալներով՝ ազգային մեթոդաբանությամբ աղքատ բնակիչների մասնաբաժինը 2021 թվականի 26,5%-ից նվազել է մինչև 2024 թվականի 21,7%։ Ընդ որում, բնակչության ևս 43,4%-ը դասվում է խոցելի կատեգորիային. նրանց սպառման մակարդակը աղքատության շեմը գերազանցում է ոչ ավելի, քան 1,5 անգամ։ Նման տնային տնտեսությունները կարող են արագորեն վերադառնալ աղքատության վիճակին՝ աշխատանքը կորցնելու, եկամուտների նվազման կամ այլ տնտեսական խնդիրների առաջացման դեպքում։
Աղքատության ամենաբարձր մակարդակը գրանցվել է գյուղական վայրերում՝ 26,1%, մինչդեռ Երևանից դուրս գտնվող քաղաքներում ցուցանիշը կազմում է 22,8%, իսկ մայրաքաղաքում՝ 16,9%։ Ամենադժվար ցուցանիշները նկատվել են Շիրակի և Տավուշի մարզերում, որտեղ աղքատության մակարդակը մոտենում է համապատասխանաբար 49% և 47%։ Համաշխարհային բանկը դա կապում է գյուղատնտեսության մեջ զբաղվածության ցածր արտադրողականության, ինքնազբաղվածության և ոչ ֆորմալ աշխատանքի տարածվածության հետ։
Միջինից բարձր եկամուտ ունեցող երկրների համար աղքատության միջազգային չափանիշով՝ օրական 8,3 դոլար մեկ անձի համար՝ հաշվի առնելով գնողունակության համարժեքությունը, Հայաստանում աղքատների մասնաբաժինը 2024 թվականին հասել է 47,4%-ի։ Ընդ որում, Համաշխարհային բանկը նշում է, որ երկրում անհավասարության մակարդակը մնում է համեմատաբար ցածր. Ջինիի միջազգային ինդեքսը կազմում է 27,4։

Почти две трети жителей Армении остаются бедными или уязвимыми — Всемирный банк назвал причины
Несмотря на снижение уровня бедности, значительная часть населения рискует вновь оказаться за чертой бедности при ухудшении экономической ситуации
Уровень бедности в Армении продолжает снижаться, однако около 65% населения страны по-прежнему относятся к категории бедных или экономически уязвимых. Об этом заявила старший экономист Всемирного банка Армине Манукян во время презентации доклада «Экономический пульс Армении».
Согласно данным ВБ, по национальной методологии доля бедных жителей сократилась с 26,5% в 2021 году до 21,7% в 2024 году. При этом еще 43,4% населения относятся к уязвимой категории — их уровень потребления превышает черту бедности не более чем в 1,5 раза. Такие домохозяйства могут быстро вернуться в состояние бедности при потере работы, снижении доходов или возникновении других экономических проблем.
Наибольший уровень бедности зафиксирован в сельской местности — 26,1%, тогда как в городах за пределами Еревана показатель составляет 22,8%, а в столице — 16,9%. Самые сложные показатели отмечены в Ширакской и Тавушской областях, где уровень бедности приближается к 49% и 47% соответственно. Всемирный банк связывает это с низкой производительностью занятости в сельском хозяйстве, распространением самозанятости и неформальной работы.
По международному критерию бедности для стран с доходом выше среднего — $8,3 в день на человека с учетом паритета покупательной способности — доля бедных в Армении в 2024 году достигала 47,4%. При этом Всемирный банк отмечает, что уровень неравенства в стране остается сравнительно низким: международный индекс Джини составляет 27,4.