Wildberries-ը վճարումներ է պատրաստում Հայաստանից վաճառողներին
Շուկան մշակում է փոխհատուցման մեխանիզմ ձեռնարկատերերի համար, որոնց ապրանքները տուժել են ընկերության ենթակառուցվածքներում տեղի ունեցած խափանումների պատճառով
Wildberries-ն ավարտում է հայ վաճառողների համար փոխհատուցման ծրագրի նախապատրաստումը, ովքեր վնասներ են կրել շուկայի լոգիստիկ ենթակառուցվածքների հետ կապված վերջին խնդիրների պատճառով։
Ձեռնարկատերերին աջակցելու պլանների մասին ընկերության ներկայացուցիչները հայտնել են Հայաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարարներ Նարեկ Հովակիմյանի և Լիլիա Սիրականյանի հետ հանդիպման ժամանակ։ Բանակցությունները տեղի են ունեցել հուլիսի 30-ին՝ երկրի տնտեսական գերատեսչության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Wildberries-ում հայտարարել են, որ արդեն սկսել են վնասի չափի գնահատումը և կատարում են անհրաժեշտ հաշվարկներ։ Փոխհատուցումների վճարման մոտեցումները մշակման վերջին փուլում են, իսկ փոխհատուցում ստանալու կարգի մանրամասները կհայտարարվեն ավելի ուշ։
Բացի փոխհատուցման հարցերից, հանդիպման մասնակիցները քննարկել են Հայաստանում էլեկտրոնային առևտրի հետագա զարգացումը, տեղական ձեռնարկատերերին աջակցությունը, աշխատանքային ընթացակարգերի պարզեցումը և համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները։
Ընկերությունում ընդգծել են, որ Հայաստանը դիտարկում են որպես հեռանկարային շուկա տարածաշրջանում առցանց առևտրի զարգացման համար։ Wildberries-ի ներկայացուցիչների կարծիքով՝ վաճառողների համար պայմանների բարելավումը և թվային ենթակառուցվածքների զարգացումը կարող են նպաստել երկրում էլեկտրոնային առևտրի հետագա աճին։

Wildberries завершает подготовку программы компенсаций для армянских продавцов, понесших убытки из-за недавних проблем, связанных с логистической инфраструктурой маркетплейса.
О планах по поддержке предпринимателей представители компании сообщили во время встречи с заместителями министра экономики Армении Нареком Овакимяном и Лилией Сираканян. Переговоры прошли 30 июля при участии представителей экономического ведомства страны.
В Wildberries заявили, что уже начали оценку масштабов ущерба и проводят необходимые расчеты. Подходы к выплатам компенсаций находятся на финальной стадии разработки, а подробности о порядке получения возмещений будут объявлены позднее.
Кроме вопросов компенсаций, участники встречи обсудили дальнейшее развитие электронной коммерции в Армении, поддержку местных предпринимателей, упрощение рабочих процедур и перспективы расширения сотрудничества.
В компании подчеркнули, что рассматривают Армению как перспективный рынок для развития онлайн-торговли в регионе. По мнению представителей Wildberries, улучшение условий для продавцов и развитие цифровой инфраструктуры могут способствовать дальнейшему росту электронной коммерции в стране.