Wildberries-ը վճարումներ է պատրաստում Հայաստանից վաճառողներին
Շուկան մշակում է փոխհատուցման մեխանիզմ ձեռնարկատերերի համար, որոնց ապրանքները տուժել են ընկերության ենթակառուցվածքներում տեղի ունեցած խափանումների պատճառով
Wildberries-ն ավարտում է հայ վաճառողների համար փոխհատուցման ծրագրի նախապատրաստումը, ովքեր վնասներ են կրել շուկայի լոգիստիկ ենթակառուցվածքների հետ կապված վերջին խնդիրների պատճառով։
Ձեռնարկատերերին աջակցելու պլանների մասին ընկերության ներկայացուցիչները հայտնել են Հայաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարարներ Նարեկ Հովակիմյանի և Լիլիա Սիրականյանի հետ հանդիպման ժամանակ։ Բանակցությունները տեղի են ունեցել հուլիսի 30-ին՝ երկրի տնտեսական գերատեսչության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Wildberries-ում հայտարարել են, որ արդեն սկսել են վնասի չափի գնահատումը և կատարում են անհրաժեշտ հաշվարկներ։ Փոխհատուցումների վճարման մոտեցումները մշակման վերջին փուլում են, իսկ փոխհատուցում ստանալու կարգի մանրամասները կհայտարարվեն ավելի ուշ։
Բացի փոխհատուցման հարցերից, հանդիպման մասնակիցները քննարկել են Հայաստանում էլեկտրոնային առևտրի հետագա զարգացումը, տեղական ձեռնարկատերերին աջակցությունը, աշխատանքային ընթացակարգերի պարզեցումը և համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները։
Ընկերությունում ընդգծել են, որ Հայաստանը դիտարկում են որպես հեռանկարային շուկա տարածաշրջանում առցանց առևտրի զարգացման համար։ Wildberries-ի ներկայացուցիչների կարծիքով՝ վաճառողների համար պայմանների բարելավումը և թվային ենթակառուցվածքների զարգացումը կարող են նպաստել երկրում էլեկտրոնային առևտրի հետագա աճին։

Wildberries is finalizing the preparation of a compensation program for Armenian sellers who incurred losses due to recent problems related to the marketplace's logistics infrastructure.
Company representatives announced plans to support entrepreneurs during a meeting with Armenian Deputy Ministers of Economy Narek Hovakimyan and Lilia Sirakanyan. The negotiations took place on July 30 with the participation of representatives from the country's economic department.
Wildberries stated that they have already begun assessing the extent of the damage and are conducting the necessary calculations. Approaches to compensation payments are in the final stages of development, and details on the procedure for receiving reimbursements will be announced later.
In addition to compensation issues, the meeting participants discussed the further development of e-commerce in Armenia, support for local entrepreneurs, simplification of work procedures, and prospects for expanding cooperation.
The company emphasized that it views Armenia as a promising market for the development of online trade in the region. According to Wildberries representatives, improving conditions for sellers and developing digital infrastructure can contribute to the further growth of e-commerce in the country.