Հայկական TUMO կրթական ցանցը բացել է իր առաջին կենտրոնը Վրաստանում։ Այն տեղակայվել է Քութայիսիում՝ երկրի նախկին խորհրդարանի ճանաչելի ապակե գմբեթով շենքում, որը վերակառուցումից հետո դարձել է տեղական Տեխնոպարկի մաս։
Նոր կենտրոնը կսկսի գործել արդեն սեպտեմբերին։ Ամեն շաբաթ մինչև 1800 դպրոցականներ և դեռահասներ կկարողանան անվճար ուսուցում անցնել 11 ուղղություններով, ներառյալ ծրագրավորումը, ռոբոտաշինությունը, դիզայնը, անիմացիան, խաղերի ստեղծումը և այլ ժամանակակից թվային առարկաներ։
Ծրագիրն իրականացվել է Վրաստանի Նորարարությունների և Տեխնոլոգիաների Գործակալության (GITA) հետ համագործակցությամբ։ Բացման արարողությանը մասնակցել են Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն, էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Մարիամ Կվրիվիշվիլին, փոխնախարար Իրակլի Նադարեիշվիլին, ինչպես նաև Bank of Georgia-ի գլխավոր տնօրեն Արչիլ Գաչեչիլաձեն։ Կենտրոնի բացումը TUMO-ի առաջին քայլն էր Վրաստանում կրթական ցանցի ընդլայնման և Հայաստանից դուրս անվճար տեխնոլոգիական կրթության իր մոդելի առաջխաղացման ուղղությամբ։

Армянская образовательная сеть TUMO открыла свой первый центр в Грузии. Он разместился в Кутаиси — в здании бывшего парламента страны с узнаваемым стеклянным куполом, которое после реконструкции стало частью местного Технопарка.
Новый центр начнет работу уже в сентябре. Каждую неделю до 1800 школьников и подростков смогут бесплатно проходить обучение по 11 направлениям, включая программирование, робототехнику, дизайн, анимацию, создание игр и другие современные цифровые дисциплины.
Проект реализован в сотрудничестве с Агентством инноваций и технологий Грузии (GITA). В церемонии открытия приняли участие премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе, министр экономики и устойчивого развития Мариам Квривишвили, заместитель министра Ираклий Надареишвили, а также генеральный директор Bank of Georgia Арчил Гачечиладзе. Открытие центра стало первым шагом TUMO по расширению образовательной сети в Грузии и продвижению своей модели бесплатного технологического образования за пределами Армении.
Читайте ещё материалы по теме:
- TUMO захватывает мир: армянский образовательный проект готов открыть 52 центра за границей
- TUMO захватывает мир: армянский образовательный проект вырастет до 25 центров в 15 странах
- Армянский TUMO выходит в Южную Америку: в Уругвае открылся центр будущих технологий
- Армянская TUMO пришла в Испанию: образовательный центр открылся в Бильбао и готовит масштабное расширение