Հայկական TUMO կրթական ցանցը բացել է իր առաջին կենտրոնը Վրաստանում։ Այն տեղակայվել է Քութայիսիում՝ երկրի նախկին խորհրդարանի ճանաչելի ապակե գմբեթով շենքում, որը վերակառուցումից հետո դարձել է տեղական Տեխնոպարկի մաս։
Նոր կենտրոնը կսկսի գործել արդեն սեպտեմբերին։ Ամեն շաբաթ մինչև 1800 դպրոցականներ և դեռահասներ կկարողանան անվճար ուսուցում անցնել 11 ուղղություններով, ներառյալ ծրագրավորումը, ռոբոտաշինությունը, դիզայնը, անիմացիան, խաղերի ստեղծումը և այլ ժամանակակից թվային առարկաներ։
Ծրագիրն իրականացվել է Վրաստանի Նորարարությունների և Տեխնոլոգիաների Գործակալության (GITA) հետ համագործակցությամբ։ Բացման արարողությանը մասնակցել են Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն, էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Մարիամ Կվրիվիշվիլին, փոխնախարար Իրակլի Նադարեիշվիլին, ինչպես նաև Bank of Georgia-ի գլխավոր տնօրեն Արչիլ Գաչեչիլաձեն։ Կենտրոնի բացումը TUMO-ի առաջին քայլն էր Վրաստանում կրթական ցանցի ընդլայնման և Հայաստանից դուրս անվճար տեխնոլոգիական կրթության իր մոդելի առաջխաղացման ուղղությամբ։

The Armenian educational network TUMO has opened its first center in Georgia. It is located in Kutaisi – in the building of the country's former parliament with its recognizable glass dome, which after reconstruction became part of the local Technopark.
The new center will start operating in September. Every week, up to 1800 schoolchildren and teenagers will be able to receive free education in 11 areas, including programming, robotics, design, animation, game development, and other modern digital disciplines.
The project was implemented in cooperation with the Georgian Innovation and Technology Agency (GITA). The opening ceremony was attended by Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze, Minister of Economy and Sustainable Development Mariam Kvrivishvili, Deputy Minister Irakli Nadareishvili, and Bank of Georgia CEO Archil Gachechiladze. The opening of the center was TUMO's first step in expanding its educational network in Georgia and promoting its model of free technological education outside Armenia.