Armenia-ի վարչապետ Nikol Pashinyan-ը հայտարարել է, որ երկրի իշխանությունները մտադիր են վերանայել կոնցեսիոն համաձայնագրի պայմանները «Հարավկովկասյան երկաթուղու» (HKYe), RZD-ի դուստր ձեռնարկության հետ։ Նրա խոսքով, սկզբում Yerevan-ը հույս ունի կարգավորել հարցը բանակցությունների միջոցով, սակայն համաձայնության բացակայության դեպքում պատրաստ է դիմել միջազգային արբիտրաժ։
Pashinyan-ը շեշտել է, որ երկաթուղային ենթակառուցվածքը Armenia-ի սեփականությունն է, և պետությունն իրավունք ունի ինքնուրույն որոշել դրա շահագործման պայմանները։ Ընդ որում, վարչապետն առաջին անգամ թույլ է տվել ռուսական ընկերությանը նոր ֆինանսական պահանջներ ներկայացնելու հնարավորությունը, որը 2008 թվականից ի վեր կառավարում է Armenia-ի երկաթուղին։
«Կարող են լինել բաներ, որոնց համար մենք 30 տարի ոչինչ չենք խնդրել, իսկ հիմա տարեկան 2 միլիարդ դոլար կխնդրենք», — հայտարարել է Pashinyan-ը։ Հստակեցնող հարցին, թե արդյոք խոսքը HKYe-ի կողմից հնարավոր կոնցեսիոն վճարումների մասին է, կառավարության ղեկավարը պատասխանել է, որ որևէ ակնարկի անհրաժեշտություն չկա։
Հայտարարությունը հնչել է ռուսական օպերատորի հետ ապագա համաձայնագրի և Armenia-ի երկաթուղային ցանցի կառավարման պայմանների հնարավոր վերանայման քննարկումների ֆոնին։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что власти страны намерены добиваться пересмотра условий концессионного соглашения с «Южно-Кавказской железной дорогой» (ЮКЖД), дочерней структурой РЖД. По его словам, сначала Ереван рассчитывает урегулировать вопрос путем переговоров, однако при отсутствии соглашения готов обратиться в международный арбитраж.
Пашинян подчеркнул, что железнодорожная инфраструктура является собственностью Армении, а государство имеет право самостоятельно определять условия ее эксплуатации. При этом премьер впервые допустил возможность предъявления новых финансовых требований к российской компании, которая управляет армянской железной дорогой с 2008 года.
«Могут оказаться вещи, за которые мы 30 лет ничего не просили, а теперь будем просить по 2 миллиарда долларов в год», — заявил Пашинян. На уточняющий вопрос, идет ли речь о возможных концессионных платежах со стороны ЮКЖД, глава правительства ответил, что необходимости в каких-либо намеках нет.
Заявление прозвучало на фоне обсуждения будущего соглашения с российским оператором и возможного пересмотра условий управления железнодорожной сетью Армении.