Հայկական կրթական մոդելը նվաճում է Արգենտինան. Բուենոս Այրեսում բացվել է TUMO-ի նոր կենտրոն
Արգենտինայի մայրաքաղաքում բացվել է TUMO-ի երրորդ կրթական կենտրոնը, որը ստեղծվել է հայկական մոդելով՝ դեռահասներին թվային և ստեղծագործական տեխնոլոգիաներ անվճար ուսուցանելու համար։ Նոր կենտրոնի շնորհիվ Բուենոս Այրեսի երիտասարդ բնակիչների ընդհանուր թիվը, որոնք ընդգրկված են ծրագրում, հասել է մոտ 20 հազարի։
TUMO-ն դեռահասներին հնարավորություն է տալիս անվճար սովորել ծրագրավորման, դիզայնի, անիմացիայի և այլ ժամանակակից տեխնոլոգիաների հետ կապված ուղղություններ՝ միաժամանակ զարգացնելով գործնական հմտություններ։ Բացման արարողությանը ներկա էին Բուենոս Այրեսի քաղաքապետ Խորխե Մակրին, քաղաքի կրթության նախարար Մերսեդես Միգելը, Հայաստանի դեսպանը Արգենտինայում Հովհաննես Վիրաբյանը և հայ համայնքի ներկայացուցիչները։
TUMO-ի միջազգային ընդլայնումը տեղի է ունենում ֆրանչայզինգային մոդելով. տեղական գործընկերները բացում և զարգացնում են կենտրոններ՝ Հայաստանում մշակված կրթական հայեցակարգի համաձայն։ Բուենոս Այրեսը դարձել է ծրագրի խոշորագույն արտասահմանյան կենտրոններից մեկը, իսկ դրա հետագա տարածումը հնարավորություն է տալիս հայկական կրթական մոդելին դուրս գալ երկրի սահմաններից շատ հեռու։

The third TUMO educational center, based on the Armenian model of free digital and creative technology education for teenagers, has opened in the capital of Argentina. Thanks to the new center, the total number of young residents of Buenos Aires covered by the program has reached approximately 20,000 people.
TUMO provides teenagers with the opportunity to freely master areas related to programming, design, animation, and other modern technologies, while simultaneously developing practical skills. The opening ceremony was attended by Buenos Aires Mayor Jorge Macri, City Minister of Education Mercedes Miguel, Armenian Ambassador to Argentina Hovhannes Virabyan, and representatives of the Armenian community.
TUMO's international expansion follows a franchise model: local partners open and develop centers based on the educational concept developed in Armenia. Buenos Aires has become one of the program's largest international centers, and its further spread allows the Armenian educational model to extend far beyond the country's borders.