Հայկական կրթական մոդելը նվաճում է Արգենտինան. Բուենոս Այրեսում բացվել է TUMO-ի նոր կենտրոն
Արգենտինայի մայրաքաղաքում բացվել է TUMO-ի երրորդ կրթական կենտրոնը, որը ստեղծվել է հայկական մոդելով՝ դեռահասներին թվային և ստեղծագործական տեխնոլոգիաներ անվճար ուսուցանելու համար։ Նոր կենտրոնի շնորհիվ Բուենոս Այրեսի երիտասարդ բնակիչների ընդհանուր թիվը, որոնք ընդգրկված են ծրագրում, հասել է մոտ 20 հազարի։
TUMO-ն դեռահասներին հնարավորություն է տալիս անվճար սովորել ծրագրավորման, դիզայնի, անիմացիայի և այլ ժամանակակից տեխնոլոգիաների հետ կապված ուղղություններ՝ միաժամանակ զարգացնելով գործնական հմտություններ։ Բացման արարողությանը ներկա էին Բուենոս Այրեսի քաղաքապետ Խորխե Մակրին, քաղաքի կրթության նախարար Մերսեդես Միգելը, Հայաստանի դեսպանը Արգենտինայում Հովհաննես Վիրաբյանը և հայ համայնքի ներկայացուցիչները։
TUMO-ի միջազգային ընդլայնումը տեղի է ունենում ֆրանչայզինգային մոդելով. տեղական գործընկերները բացում և զարգացնում են կենտրոններ՝ Հայաստանում մշակված կրթական հայեցակարգի համաձայն։ Բուենոս Այրեսը դարձել է ծրագրի խոշորագույն արտասահմանյան կենտրոններից մեկը, իսկ դրա հետագա տարածումը հնարավորություն է տալիս հայկական կրթական մոդելին դուրս գալ երկրի սահմաններից շատ հեռու։

Армянская образовательная модель покоряет Аргентину: в Буэнос-Айресе открылся новый центр TUMO
В столице Аргентины открылся уже третий образовательный центр TUMO, созданный по армянской модели бесплатного обучения подростков цифровым и креативным технологиям. Благодаря новому центру общее число молодых жителей Буэнос-Айреса, охваченных программой, достигло примерно 20 тысяч человек.
TUMO предоставляет подросткам возможность бесплатно осваивать направления, связанные с программированием, дизайном, анимацией и другими современными технологиями, одновременно развивая практические навыки. На церемонии открытия присутствовали мэр Буэнос-Айреса Хорхе Макри, министр образования города Мерседес Мигель, посол Армении в Аргентине Ованнес Вирабян и представители армянской общины.
Международное расширение TUMO происходит по франчайзинговой модели: местные партнеры открывают и развивают центры по образовательной концепции, разработанной в Армении. Буэнос-Айрес стал одним из крупнейших зарубежных центров программы, а ее дальнейшее распространение позволяет армянской образовательной модели выходить далеко за пределы страны.