Ardshinbank-ը ռեկորդային սինդիկատ է հավաքել Firebird AI-ֆաբրիկայի համար
Hrazdan-ում պաշտոնապես գործարկվել է Firebird AI-ֆաբրիկան՝ հիմնված NVIDIA DSX AI-ի վրա, որը դարձել է տարածաշրջանի խոշորագույն տեխնոլոգիական նախագծերից մեկը։ Դրա ֆինանսավորման գործում առանցքային դեր է խաղացել Ardshinbank-ը՝ հանդես գալով որպես գործարքի նախաձեռնող և առաջատար ֆինանսական հաստատություն։
Նախագծի առաջին փուլի ներդրումների ընդհանուր ծավալը կազմում է 450 մլն դոլար, որից 300 մլն դոլարը տրամադրել է վեց ֆինանսական կազմակերպություններից բաղկացած սինդիկատը։ Դրանում, բացի Ardshinbank-ից, ընդգրկվել են ACBA Bank-ը, Evocabank-ը, Fast Bank-ը, C-Quadrat Ampega Asset Management Armenia-ն և Amundi-ACBA Asset Management Fund-ը։
Հայաստանի բանկային համակարգի համար այս գործարքը դարձել է առաջին դեպքը, երբ միանգամից վեց ֆինանսական կազմակերպություններից բաղկացած սինդիկատ է ձևավորվել խոշոր տեխնոլոգիական նախագծի ֆինանսավորման համար։ Այսպիսով, տեղական ֆինանսական հաստատությունները միավորել են ռեսուրսները՝ արհեստական բանականության ժամանակակից ենթակառուցվածք ստեղծելու համար։
Ardshinbank-ում ընդգծել են, որ Firebird-ի գործարկումն արդեն ցույց է տալիս ներգրավված ֆինանսավորման գործնական արդյունքը։ Նախագիծը ստեղծում է նոր տեխնոլոգիական ենթակառուցվածք և լրացուցիչ հնարավորություններ Հայաստանի տնտեսության համար, ինչպես նաև կարող է ընդլայնել միջազգային համագործակցությունը տեխնոլոգիաների ոլորտում։

The total investment for the first phase of the project is $450 million
The Firebird AI factory, based on NVIDIA DSX AI, has officially launched in Hrazdan, becoming one of the largest technological projects in the region. Ardshinbank played a key role in its financing, acting as the initiator and lead financial institution for the deal.
The total investment for the first phase of the project is $450 million, of which $300 million was provided by a syndicate of six financial organizations. In addition to Ardshinbank, the syndicate includes ACBA Bank, Evocabank, Fast Bank, C-Quadrat Ampega Asset Management Armenia, and Amundi-ACBA Asset Management Fund.
For the Armenian banking system, this deal marks the first instance of a syndicate formed by six financial organizations to finance a major technological project. Thus, local financial institutions have pooled resources to create a modern artificial intelligence infrastructure.
Ardshinbank emphasized that the launch of Firebird is already demonstrating the practical results of the attracted financing. The project creates new technological infrastructure and additional opportunities for the Armenian economy, and is also capable of expanding international cooperation in the field of technology.