Ardshinbank-ը ռեկորդային սինդիկատ է հավաքել Firebird AI-ֆաբրիկայի համար
Hrazdan-ում պաշտոնապես գործարկվել է Firebird AI-ֆաբրիկան՝ հիմնված NVIDIA DSX AI-ի վրա, որը դարձել է տարածաշրջանի խոշորագույն տեխնոլոգիական նախագծերից մեկը։ Դրա ֆինանսավորման գործում առանցքային դեր է խաղացել Ardshinbank-ը՝ հանդես գալով որպես գործարքի նախաձեռնող և առաջատար ֆինանսական հաստատություն։
Նախագծի առաջին փուլի ներդրումների ընդհանուր ծավալը կազմում է 450 մլն դոլար, որից 300 մլն դոլարը տրամադրել է վեց ֆինանսական կազմակերպություններից բաղկացած սինդիկատը։ Դրանում, բացի Ardshinbank-ից, ընդգրկվել են ACBA Bank-ը, Evocabank-ը, Fast Bank-ը, C-Quadrat Ampega Asset Management Armenia-ն և Amundi-ACBA Asset Management Fund-ը։
Հայաստանի բանկային համակարգի համար այս գործարքը դարձել է առաջին դեպքը, երբ միանգամից վեց ֆինանսական կազմակերպություններից բաղկացած սինդիկատ է ձևավորվել խոշոր տեխնոլոգիական նախագծի ֆինանսավորման համար։ Այսպիսով, տեղական ֆինանսական հաստատությունները միավորել են ռեսուրսները՝ արհեստական բանականության ժամանակակից ենթակառուցվածք ստեղծելու համար։
Ardshinbank-ում ընդգծել են, որ Firebird-ի գործարկումն արդեն ցույց է տալիս ներգրավված ֆինանսավորման գործնական արդյունքը։ Նախագիծը ստեղծում է նոր տեխնոլոգիական ենթակառուցվածք և լրացուցիչ հնարավորություններ Հայաստանի տնտեսության համար, ինչպես նաև կարող է ընդլայնել միջազգային համագործակցությունը տեխնոլոգիաների ոլորտում։

Ардшинбанк собрал рекордный синдикат для AI-фабрики Firebird
В Раздане официально запустили AI-фабрику Firebird на базе NVIDIA DSX AI, которая стала одним из крупнейших технологических проектов региона. Ключевую роль в его финансировании сыграл Ардшинбанк, выступивший инициатором и ведущим финансовым учреждением сделки.
Общий объем инвестиций в первый этап проекта составляет $450 млн, из которых $300 млн предоставил синдикат из шести финансовых организаций. В него, помимо Ардшинбанка, вошли ACBA Bank, Evocabank, Fast Bank, C-Quadrat Ampega Asset Management Armenia и Amundi-ACBA Asset Management Fund.
Для банковской системы Армении эта сделка стала первым случаем формирования синдиката сразу из шести финансовых организаций для финансирования крупного технологического проекта. Таким образом, местные финансовые институты объединили ресурсы для создания современной инфраструктуры искусственного интеллекта.
В Ардшинбанке подчеркнули, что запуск Firebird уже демонстрирует практический результат привлеченного финансирования. Проект создает новую технологическую инфраструктуру и дополнительные возможности для экономики Армении, а также способен расширить международное сотрудничество в сфере технологий.