Հայաստանում կապի ոլորտը կես տարում բերել է գրեթե 87,5 միլիարդ դրամ եկամուտ
Հայաստանի հեռահաղորդակցության ոլորտի և դրա հետ կապված ոլորտների եկամուտները շարունակում են աճել. 2026 թվականի առաջին վեց ամիսներին համախառն եկամուտը աճել է 5,7%-ով։
Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ հունվար-հունիս ամիսներին հեռահաղորդակցության, ինչպես նաև հեռուստատեսային և ռադիոհաղորդումների ստեղծման և հեռարձակման ոլորտի ընկերությունները վաստակել են 87,4 միլիարդ դրամ։ Հունիսին ցուցանիշը կազմել է գրեթե 15 միլիարդ դրամ՝ 9,1%-ով ավելի, քան մեկ տարի առաջ, և 4,7%-ով ավելի, քան մայիսին։
Եկամուտների հիմնական մասը բաժին է ընկել անմիջապես հեռահաղորդակցությանը՝ 81,6 միլիարդ դրամ։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ցուցանիշն աճել է 5,9%-ով։ Հեռուստատեսային ծրագրերի ստեղծումից և հեռարձակումից ստացված եկամուտը հասել է գրեթե 5 միլիարդ դրամի՝ ավելանալով 2,5%-ով։
Միակ ոլորտը, որտեղ անկում է գրանցվել, ռադիոհեռարձակումն է։ Վեց ամիսների ընթացքում այն բերել է մոտ 855 միլիոն դրամ, ինչը 0,7%-ով պակաս է նախորդ տարվա ցուցանիշից։ Միևնույն ժամանակ, ոլորտի ընդհանուր դինամիկան մնում է դրական՝ շնորհիվ հեռահաղորդակցության հատվածի և հեռուստատեսության աճի։

Связь в Армении принесла почти 87,5 млрд драмов за полгода
Доходы телекоммуникационной отрасли Армении и связанных с ней сфер продолжают расти: за первые шесть месяцев 2026 года совокупная выручка увеличилась на 5,7%.
По данным Статистического комитета Армении, за январь–июнь компании в сфере телекоммуникаций, а также создания и трансляции теле- и радиопередач заработали 87,4 млрд драмов. В июне показатель составил почти 15 млрд драмов — на 9,1% больше, чем годом ранее, и на 4,7% выше результата мая.
Основная часть доходов пришлась непосредственно на телекоммуникации — 81,6 млрд драмов. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года показатель увеличился на 5,9%. Выручка от создания и трансляции телевизионных программ достигла почти 5 млрд драмов, прибавив 2,5%.
Единственным направлением, где зафиксировано снижение, стало радиовещание. За шесть месяцев оно принесло около 855 млн драмов, что на 0,7% меньше результата годом ранее. При этом совокупная динамика отрасли остается положительной благодаря росту телекоммуникационного сегмента и телевещания.