Armenia-ն և USA-ն պատրաստվում են ընդլայնել համագործակցությունը ՏՏ և էներգետիկայի ոլորտներում
Armenia-ն և USA-ի Առևտրի պալատը քննարկել են տնտեսական փոխգործակցության նոր ուղղություններ՝ ուշադրություն դարձնելով երկրի համար մի քանի առանցքային ոլորտների։
Armenia-ի արտաքին գործերի փոխնախարարի պաշտոնակատար Վահան Կոստանյանը հանդիպել է USA-ի Առևտրի պալատի միջազգային հարաբերությունների, Մերձավոր Արևելքի, Թուրքիայի և Կենտրոնական Ասիայի գծով ավագ փոխնախագահ Կուշ Չոքսիի հետ։ Բանակցությունների գլխավոր թեման համագործակցության հետագա զարգացման և ինստիտուցիոնալացման հեռանկարներն էին։
Կողմերը քննարկել են առևտրատնտեսական ոլորտում, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Հետագա համատեղ նախագծերի համար առանձնահատուկ նշանակություն կարող է ունենալ ՏՏ ուղղության և էներգետիկայի զարգացումը, ինչպես նաև Armenia-ի և USA-ի միջև առևտրային կապերի ամրապնդումը։

Армения и США готовят расширение сотрудничества в IT и энергетике
Армения и Торговая палата США обсудили новые направления экономического взаимодействия, уделив внимание нескольким ключевым для страны отраслям.
И.о. замминистра иностранных дел Армении Ваан Костанян встретился со старшим вице-президентом Торговой палаты США по международным связям, Ближнему Востоку, Турции и Центральной Азии Кушем Чокси. Главной темой переговоров стали перспективы дальнейшего развития и институционализации сотрудничества.
Стороны рассмотрели возможности расширения взаимодействия в торгово-экономической сфере, сельском хозяйстве, энергетике и информационных технологиях. Особое значение для дальнейших совместных проектов может иметь развитие IT-направления и энергетики, а также укрепление торговых связей между Арменией и США.