Armenia-ն և USA-ն պատրաստվում են ընդլայնել համագործակցությունը ՏՏ և էներգետիկայի ոլորտներում
Armenia-ն և USA-ի Առևտրի պալատը քննարկել են տնտեսական փոխգործակցության նոր ուղղություններ՝ ուշադրություն դարձնելով երկրի համար մի քանի առանցքային ոլորտների։
Armenia-ի արտաքին գործերի փոխնախարարի պաշտոնակատար Վահան Կոստանյանը հանդիպել է USA-ի Առևտրի պալատի միջազգային հարաբերությունների, Մերձավոր Արևելքի, Թուրքիայի և Կենտրոնական Ասիայի գծով ավագ փոխնախագահ Կուշ Չոքսիի հետ։ Բանակցությունների գլխավոր թեման համագործակցության հետագա զարգացման և ինստիտուցիոնալացման հեռանկարներն էին։
Կողմերը քննարկել են առևտրատնտեսական ոլորտում, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Հետագա համատեղ նախագծերի համար առանձնահատուկ նշանակություն կարող է ունենալ ՏՏ ուղղության և էներգետիկայի զարգացումը, ինչպես նաև Armenia-ի և USA-ի միջև առևտրային կապերի ամրապնդումը։

Armenia and USA prepare to expand cooperation in IT and energy
Armenia and the US Chamber of Commerce discussed new directions for economic cooperation, focusing on several key sectors for the country.
Acting Deputy Foreign Minister of Armenia Vahan Kostanyan met with Kush Choksi, Senior Vice President of the US Chamber of Commerce for International Affairs, Middle East, Turkey, and Central Asia. The main topic of the negotiations was the prospects for further development and institutionalization of cooperation.
The parties considered opportunities for expanding cooperation in trade and economic spheres, agriculture, energy, and information technologies. The development of IT and energy sectors, as well as strengthening trade ties between Armenia and the USA, could be of particular importance for future joint projects.