Մեծամորի ԱԷԿ-ն ունի բարձր ամրություն և դիմադրողականություն արտաքին ազդեցությունների նկատմամբ, հայտարարել է Russian ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Maria Zakharova-ն։ Նրա խոսքով՝ դա հաստատվել է բազմաթիվ ուսումնասիրություններով և սթրես-թեստերով։
Կայանը մնում է Հայաստանի էներգետիկայի համակարգաստեղծ տարրը և ապահովում է երկրում արտադրվող ամբողջ էլեկտրաէներգիայի մոտ 30%-ը։ Zakharova-ն ընդգծել է, որ կայուն ատոմային գեներացիան թույլ է տալիս պահպանել հանրապետության արդյունաբերությունը և տեխնոլոգիական զարգացումը։
Russian կողմի կարծիքով՝ սեփական ԱԷԿ-ի փակումը կհանգեցնի Հայաստանի կախվածության աճին էներգետիկ ոլորտում այլ պետություններից։
Zakharova-ն նաև հիշեցրել է, որ Russian և հայ մասնագետները համատեղ աշխատում են Մեծամորի ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի հերթական երկարաձգման ուղղությամբ՝ մինչև 2036 թվականը։

Мецаморская АЭС обладает высокой прочностью и устойчивостью к внешним воздействиям, заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова. По ее словам, это подтверждено многочисленными исследованиями и стресс-тестами.
Станция остается системообразующим элементом энергетики Армении и обеспечивает около 30% всей вырабатываемой в стране электроэнергии. Захарова подчеркнула, что стабильная атомная генерация позволяет поддерживать промышленность и технологическое развитие республики.
По мнению российской стороны, закрытие собственной АЭС приведет к росту зависимости Армении от других государств в энергетической сфере.
Захарова также напомнила, что российские и армянские специалисты совместно работают над очередным продлением срока эксплуатации Мецаморской АЭС — до 2036 года.