50 հազար հայ դպրոցականներ և ուսանողներ հասանելիություն կստանան ChatGPT Edu-ին
Սեպտեմբերից Հայաստանի աշակերտները կկարողանան օգտագործել արհեստական բանականության կրթական գործիքները Firebird ընկերության և OpenAI-ի համագործակցության շրջանակներում տեղական կրթական հաստատությունների հետ։ Ընդհանուր առմամբ նախատեսվում է տրամադրել 50 հազար բաժանորդագրություն ChatGPT Edu-ին։
Ընդհանուր կրթության համակարգում AI գործիքներին հասանելիություն նախատեսվում է բացել միայն ավագ դպրոցի աշակերտների համար։ Ուսուցիչները կկարողանան օգտագործել ChatGPT Edu-ն առաջադրանքներ և թեստեր պատրաստելու, թեմատիկ պլանավորման և այլ առօրյա աշխատանքների համար՝ ավելի ստեղծագործական խնդիրների համար ժամանակ ազատելու նպատակով։
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հայտարարել է, որ կրթական համակարգը պետք է սովորի գրագետ աշխատել AI-ի հետ։ Մանկավարժների և աշակերտների համար կպատրաստվեն հատուկ ուղեցույցներ և տեսանյութեր, որոնք պետք է օգնեն արդյունավետ օգտագործել նոր գործիքները և նվազեցնել դրանց հետ կապված ռիսկերը։

Starting in September, students in Armenia will be able to use educational artificial intelligence tools as part of a collaboration between Firebird and OpenAI with local educational institutions. A total of 50,000 ChatGPT Edu subscriptions are planned to be provided.
In the general education system, access to AI tools is planned to be opened only for high school students. Teachers will be able to use ChatGPT Edu to prepare assignments and tests, thematic planning, and other routine work to free up time for more creative tasks.
Armenian Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan stated that the education system needs to learn how to work competently with AI. Special guides and video materials will be prepared for educators and students to help them effectively use new tools and reduce associated risks.