50 հազար հայ դպրոցականներ և ուսանողներ հասանելիություն կստանան ChatGPT Edu-ին
Սեպտեմբերից Հայաստանի աշակերտները կկարողանան օգտագործել արհեստական բանականության կրթական գործիքները Firebird ընկերության և OpenAI-ի համագործակցության շրջանակներում տեղական կրթական հաստատությունների հետ։ Ընդհանուր առմամբ նախատեսվում է տրամադրել 50 հազար բաժանորդագրություն ChatGPT Edu-ին։
Ընդհանուր կրթության համակարգում AI գործիքներին հասանելիություն նախատեսվում է բացել միայն ավագ դպրոցի աշակերտների համար։ Ուսուցիչները կկարողանան օգտագործել ChatGPT Edu-ն առաջադրանքներ և թեստեր պատրաստելու, թեմատիկ պլանավորման և այլ առօրյա աշխատանքների համար՝ ավելի ստեղծագործական խնդիրների համար ժամանակ ազատելու նպատակով։
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հայտարարել է, որ կրթական համակարգը պետք է սովորի գրագետ աշխատել AI-ի հետ։ Մանկավարժների և աշակերտների համար կպատրաստվեն հատուկ ուղեցույցներ և տեսանյութեր, որոնք պետք է օգնեն արդյունավետ օգտագործել նոր գործիքները և նվազեցնել դրանց հետ կապված ռիսկերը։

С сентября учащиеся Армении смогут использовать образовательные инструменты искусственного интеллекта в рамках сотрудничества компании Firebird и OpenAI с местными образовательными учреждениями. Всего планируется предоставить 50 тыс. подписок на ChatGPT Edu.
В системе общего образования доступ к инструментам ИИ планируется открыть только для старшеклассников. Учителя смогут использовать ChatGPT Edu для подготовки заданий и тестов, тематического планирования и другой рутинной работы, чтобы освободить время для более творческих задач.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян заявила, что образовательной системе предстоит научиться грамотно работать с ИИ. Для педагогов и учащихся подготовят специальные руководства и видеоматериалы, которые должны помочь эффективно использовать новые инструменты и снизить связанные с ними риски.