Նոյեմբերի 13-ին Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանի գլխավորած հայկական պատվիրակությունը այցելել է Գրենոբլում STMicroelectronics-ի կենտրոնական գրասենյակ: Ինչպես հայտնում են ԲՏԱ նախարարությունից, պատվիրակությանը ընդունել է ընկերության հետազոտությունների և մշակումների կենտրոնական խմբի փոխնախագահ Մուսա Բելխիտերը: Կողմերը քննարկել են կիսահաղորդիչների ոլորտում փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:
Источник изображения: Armenpress
Մխիթար Հայրապետյանը ներկայացրել է Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգը՝ ընդգծելով կիսահաղորդիչների նախագծման, արհեստական ինտելեկտի զարգացման և գիտահետազոտական նախաձեռնությունների հետ կապված առաջնահերթ պետական ծրագրերը: Նա նշել է, որ առաջատար միջազգային և հայկական տեխնոլոգիական ընկերությունների հետ գործընկերության ամրապնդումը հնարավորություններ է ստեղծում նոր ինժեներական լուծումներ ստեղծելու և փորձարկումների ու արտադրության արդյունավետությունը բարձրացնելու համար: Հայրապետյանն ընդգծել է, որ պետական քաղաքականությունն ուղղված է պետության, ակադեմիական միջավայրի և արդյունաբերության համատեղ նախաձեռնությունների առաջխաղացմանը, ինչը պայմաններ է ստեղծում ոլորտի կայուն զարգացման և միջազգային մրցունակության աճի համար:
STMicroelectronics-ի ներկայացուցիչները ներկայացրել են ընկերության աշխատանքային ուղղությունները, նրա բիզնես մոդելը և սեփական տեխնոլոգիական էկոհամակարգի տարրերը: Գերատեսչությունում նշել են, որ Գրենոբլում STMicroelectronics-ի գիտահետազոտական կենտրոնը և ընկերության փորձը նախագծման, փաթեթավորման և արտադրության ոլորտներում լիովին համընկնում են Հայաստանի առաջնահերթությունների հետ՝ կիսահաղորդչային արտադրանքի նախագծման, հավաքման և փորձարկման հնարավորությունների զարգացում: Այս ոլորտում նախաձեռնություններն իրականացվում են պետական աջակցության և գիտական և արդյունաբերական հատվածների միջև կապի ամրապնդման շնորհիվ:
STMicroelectronics-ը կիսահաղորդչային լուծումների մշակման և արտադրության համաշխարհային առաջատարներից է, որն աշխատում է ավտոմոբիլային, արդյունաբերական ոլորտի և իրերի համացանցի (IoT) հատվածի հետ:

On November 13, a delegation from Armenia, led by the Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan, visited the headquarters of STMicroelectronics in Grenoble. According to the Ministry of High-Tech Industry of Armenia, the delegation was received by Moussa Belkhiter, Vice President of the company's central research and development group. The parties discussed opportunities for expanding cooperation in the semiconductor sector.
Mkhitar Hayrapetyan presented Armenia's technological ecosystem, focusing on priority government programs related to semiconductor design, artificial intelligence development, and research initiatives. He noted that strengthening partnerships with leading international and Armenian technology companies opens opportunities for creating new engineering solutions and improving the efficiency of testing and production. Hayrapetyan emphasized that the state policy is aimed at promoting joint initiatives of the state, academia, and industry, which creates conditions for sustainable development of the industry and growth of international competitiveness.
Representatives of STMicroelectronics presented the company's areas of work, its business model, and elements of its own technological ecosystem. The department noted that the STMicroelectronics research center in Grenoble and the company's experience in design, packaging, and manufacturing are fully in line with Armenia's priorities - developing capabilities for designing, assembling, and testing semiconductor products. Initiatives in this area are being implemented thanks to state support and strengthening ties between the scientific and industrial sectors.
STMicroelectronics is one of the world leaders in the development and production of semiconductor solutions, working with the automotive, industrial, and Internet of Things (IoT) sectors.