Նոյեմբերի 13-ին Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանի գլխավորած հայկական պատվիրակությունը այցելել է Գրենոբլում STMicroelectronics-ի կենտրոնական գրասենյակ: Ինչպես հայտնում են ԲՏԱ նախարարությունից, պատվիրակությանը ընդունել է ընկերության հետազոտությունների և մշակումների կենտրոնական խմբի փոխնախագահ Մուսա Բելխիտերը: Կողմերը քննարկել են կիսահաղորդիչների ոլորտում փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:
Источник изображения: Armenpress
Մխիթար Հայրապետյանը ներկայացրել է Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգը՝ ընդգծելով կիսահաղորդիչների նախագծման, արհեստական ինտելեկտի զարգացման և գիտահետազոտական նախաձեռնությունների հետ կապված առաջնահերթ պետական ծրագրերը: Նա նշել է, որ առաջատար միջազգային և հայկական տեխնոլոգիական ընկերությունների հետ գործընկերության ամրապնդումը հնարավորություններ է ստեղծում նոր ինժեներական լուծումներ ստեղծելու և փորձարկումների ու արտադրության արդյունավետությունը բարձրացնելու համար: Հայրապետյանն ընդգծել է, որ պետական քաղաքականությունն ուղղված է պետության, ակադեմիական միջավայրի և արդյունաբերության համատեղ նախաձեռնությունների առաջխաղացմանը, ինչը պայմաններ է ստեղծում ոլորտի կայուն զարգացման և միջազգային մրցունակության աճի համար:
STMicroelectronics-ի ներկայացուցիչները ներկայացրել են ընկերության աշխատանքային ուղղությունները, նրա բիզնես մոդելը և սեփական տեխնոլոգիական էկոհամակարգի տարրերը: Գերատեսչությունում նշել են, որ Գրենոբլում STMicroelectronics-ի գիտահետազոտական կենտրոնը և ընկերության փորձը նախագծման, փաթեթավորման և արտադրության ոլորտներում լիովին համընկնում են Հայաստանի առաջնահերթությունների հետ՝ կիսահաղորդչային արտադրանքի նախագծման, հավաքման և փորձարկման հնարավորությունների զարգացում: Այս ոլորտում նախաձեռնություններն իրականացվում են պետական աջակցության և գիտական և արդյունաբերական հատվածների միջև կապի ամրապնդման շնորհիվ:
STMicroelectronics-ը կիսահաղորդչային լուծումների մշակման և արտադրության համաշխարհային առաջատարներից է, որն աշխատում է ավտոմոբիլային, արդյունաբերական ոլորտի և իրերի համացանցի (IoT) հատվածի հետ:

Делегация Армении во главе с министром высокотехнологичной промышленности Мхитаром Айрапетяном 13 ноября посетила штаб-квартиру STMicroelectronics в Гренобле. Как сообщили в Министерстве ВТП Армении, делегацию принял вице-президент центральной группы исследований и разработок компании Мусса Белхитер. Стороны рассмотрели возможности расширения взаимодействия в полупроводниковой сфере.
Мхитар Айрапетян представил технологическую экосистему Армении, акцентировав внимание на приоритетных государственных программах, связанных с проектированием полупроводников, развитием искусственного интеллекта и научно-исследовательскими инициативами. Он отметил, что укрепление партнёрств с ведущими международными и армянскими технологическими компаниями открывает возможности для создания новых инженерных решений и повышения эффективности тестирования и производства. Айрапетян подчеркнул, что государственная политика направлена на продвижение совместных инициатив государства, академической среды и промышленности, что формирует условия для устойчивого развития отрасли и роста международной конкурентоспособности.
Представители STMicroelectronics представили направления работы компании, её бизнес-модель и элементы собственной технологической экосистемы. Ведомство отметило, что научно-исследовательский центр STMicroelectronics в Гренобле и опыт компании в проектировании, корпусировании и производстве полностью совпадают с приоритетами Армении — развитием возможностей проектирования, сборки и тестирования полупроводниковых изделий. Инициативы в этой области реализуются благодаря государственной поддержке и укреплению связи между научным и промышленным секторами.
STMicroelectronics — один из мировых лидеров в разработке и производстве полупроводниковых решений, работающий с автомобильной, промышленной отраслью и сектором Интернета вещей (IoT).