Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուսումնասիրել և գնահատել է AI տվյալների կենտրոնի լայնածավալ նախագիծը, որն իրականացվում է երկրում Firebird-ի և NVIDIA-ի հետ համագործակցությամբ՝ այն անվանելով "չափազանց կարևոր ներդրումային ծրագիր"։ Այսպես նա մեկնաբանել է ԱՄՆ կառավարության որոշումը՝ Firebird ընկերությանը տրամադրել NVIDIA գրաֆիկական պրոցեսորների ներմուծման լիցենզիա Հայաստան։ Firebird-ը ստարտափ է, որն աշխատում է արհեստական ինտելեկտի համակարգերի համար ամպային և ենթակառուցվածքային տեխնոլոգիաների ոլորտում:
Փաշինյանը նշել է, որ լիցենզիան օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված մտադրությունների հուշագրերի ուղղակի շարունակությունն է։ "NVIDIA չիպերի արտահանման լիցենզիայի հետ կապված՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել նախագահ (ԱՄՆ Դոնալդ) Թրամփին։ Այս նախագիծն իրականացվում է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված մտադրությունների հուշագրերի տրամաբանության շրջանակներում",- հինգշաբթի օրը կայացած ճեպազրույցում ասել է նա։
Վարչապետի խոսքով, վերջերս նա նախագիծը քննարկել է նախագահ Թրամփի հետ, քանի որ ներդրողների մոտ մտավախություններ են եղել դրա հետագա իրականացման վերաբերյալ։ "Ես ուրախ եմ և շնորհակալ եմ, որ Սպիտակ տունը պատշաճ արձագանքեց, և, ըստ էության, դրա շնորհիվ ներդրումային ծրագիրը սկսեց շատ արագ իրականացվել։ Շնորհավորում եմ Firebird ընկերությանը և, ընդհանրապես, տեխնոլոգիական ոլորտին, բոլորիս, քանի որ կարծում եմ, որ սա իսկապես չափազանց կարևոր ներդրումային ծրագիր է",- ընդգծել է նա։
AI տվյալների կենտրոնի նախագիծը Հայաստանում
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Հայաստանի կառավարությունը, NVIDIA-ն, Firebird-ը և Team Group-ը կմիավորեն ջանքերը՝ տարածաշրջանում ստեղծելու ամենահզոր սուպերհամակարգչային և տվյալների մշակման կենտրոնը՝ հիմնված արհեստական ինտելեկտի տեխնոլոգիաների վրա։ Նախագիծը նախատեսում է 500 միլիոն դոլարի ներդրում և նորարարության, կրթության, գիտության և ձեռնարկատիրության հարթակի ձևավորում։ Ծրագրվում է, որ կենտրոնը կաջակցի տեղական և միջազգային ստարտափների զարգացմանը, կապ կապահովի հետազոտական նախաձեռնությունների և տեխնոլոգիաների միջև, ինչպես նաև կամրապնդի Հայաստանի դիրքերը որպես տարածաշրջանային տեխնոհաբ:
Նախագծի համար սարքավորումները կգնվեն NVIDIA-ից՝ արհեստական ինտելեկտի համար հաշվողական լուծումների արտադրության համաշխարհային առաջատարից։ Տվյալների կենտրոնի սեփականատերը կլինի Firebird նոր ընկերությունը, իսկ նախագծի մասնակիցների թվում նշված է Dell-ը։ 100 ՄՎտ-ից ավելի հզորությամբ ենթակառուցվածքի գործարկումը նախատեսված է 2026 թվականին, ընդ որում կտեղադրվի NVIDIA-ի Blackwell GPU միկրոպրոցեսորների մի քանի հազար հատ:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян изучил и оценил масштабный проект AI-дата-центра, который реализуется в стране в партнёрстве с Firebird и NVIDIA, назвав его «чрезвычайно весомой инвестиционной программой». Так он прокомментировал решение правительства США выдать компании Firebird лицензию на импорт графических процессоров NVIDIA в Армению. Firebird — стартап, работающий в области облачных и инфраструктурных технологий для систем искусственного интеллекта.
Пашинян отметил, что лицензия стала прямым продолжением меморандумов о намерениях, подписанных в Вашингтоне 8 августа. «В связи с лицензией на экспорт чипов NVIDIA хочу выразить благодарность президенту (США Дональду) Трампу. Этот проект реализуется в логике меморандумов о намерениях, подписанных в Вашингтоне 8 августа», — сказал он на брифинге в четверг.
По словам премьер-министра, недавно он обсуждал проект с президентом Трампом, поскольку у инвесторов возникали опасения относительно его дальнейшей реализации. «Я рад и благодарен, что Белый дом отреагировал должным образом и, по сути благодаря этому, инвестпрограмма начала очень быстро осуществляться. Поздравляю компанию Firebird и, в целом, технологический сектор, нас всех, потому что считаю, что это действительно чрезвычайно важная инвестиционная программа», — подчеркнул он.
Проект AI-дата-центра в Армении
Ранее сообщалось, что правительство Армении, NVIDIA, Firebird и Team Group объединят усилия для создания самого мощного в регионе суперкомпьютерного и центра обработки данных на базе технологий искусственного интеллекта. Проект предусматривает инвестиции в размере $500 млн и формирование площадки для инноваций, образования, науки и предпринимательства. Планируется, что центр будет поддерживать развитие местных и международных стартапов, обеспечивать связь между исследовательскими инициативами и технологиями, а также укреплять позиции Армении как регионального технохаба.
Оборудование для проекта будет закуплено у NVIDIA, мирового лидера в производстве вычислительных решений для ИИ. Владельцем дата-центра станет новая компания Firebird, а среди участников проекта указана Dell. Запуск инфраструктуры мощностью более 100 МВт намечен на 2026 год, при этом будет установлено несколько тысяч микропроцессоров Blackwell GPU от NVIDIA.