Արհեստական ինտելեկտի համար ամպային և ենթակառուցվածքային լուծումների ոլորտում աշխատող Firebird ընկերությունը ԱՄՆ կառավարությունից պաշտոնական թույլտվություն է ստացել NVIDIA գրաֆիկական պրոցեսորները Հայաստան ներմուծելու համար։ Այս մասին հայտնում է Presswire-ը։ Լիցենզիան նախագծին հնարավորություն է տալիս գնել Blackwell չիպեր, որոնք երկրում ստեղծվող AI կլաստերի առանցքային տարրն են:
Նախաձեռնությունը սկիզբ է առնում 2025 թվականի հունիսից, երբ NVIDIA-ն հայտարարեց նախագծին աջակցելու և Հայաստանում տարածաշրջանում առաջին լայնածավալ AI տվյալների կենտրոնը ստեղծելու իր ծրագրերի մասին: 100 ՄՎտ հզորությամբ կենտրոնը կդառնա նոր սերնդի ենթակառուցվածքի մի մասը և կաշխատի Dell Technologies-ի AI սերվերների և NVIDIA-ի արտադրության Blackwell GPU-ների վրա: Առաջին փուլի ներդրումների ծավալը կազմում է 500 միլիոն դոլար:
Մեկնարկային փուլի գործարկումը նախատեսված է 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում։ Նախագիծը դիտարկվում է որպես բազմամիլիարդանոց նախաձեռնության մեկնարկային քայլ, որի նպատակն է տարածաշրջանում ձևավորել բարձր արտադրողականությամբ սուպերհամակարգչային հարթակ՝ արհեստական ինտելեկտի տեխնոլոգիաների մշակման և օգտագործման համար։ Այս ծրագրերը դարձան 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ-ի և Հայաստանի կառավարությունների միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի շարունակությունը։ Փաստաթուղթն ուղղված է արհեստական ինտելեկտի, նորարարության, կիսահաղորդիչների և անվտանգ առևտրի ոլորտներում համագործակցության խորացմանը:
Firebird-ի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Ռազմիկ Օվակիմյանը հայտարարել է. "Մեր տեսլականն է առաջադեմ AI-ն հասանելի դարձնել բոլորին: Մենք ստեղծում ենք տեխնոլոգիական հիմք, որը թույլ կտա ինժեներներին, հետազոտողներին և ստեղծագործ մասնագետներին աշխատել համաշխարհային կարգի գործիքների հետ, անկախ նրանից, թե որտեղ են նրանք գտնվում":
Firebird-ի համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանը նշել է նախագծի ռազմավարական բնույթը.
"Այս ջանքերն արտացոլում են ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև ամուր պետական-մասնավոր գործընկերությունը և ներկայացնում են համագործակցության մոդել, որը հիմնված է փոխադարձ վստահության և տեխնոլոգիական առաջընթացի վրա":
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանում ձևավորվում են ժամանակակից թվային և AI էկոհամակարգի աճի նախադրյալներ, որոնք ի վիճակի են ամրապնդել մասնագիտական ներուժը և ներգրավել գլոբալ նորարարություններ:
Տեխնոլոգիական կենտրոնի կառուցումը և դրա նշանակությունը
Հայաստանում AI տվյալների կենտրոնի նախագիծը, որում կներդրվի 500 միլիոն դոլար, նախատեսված է նորարարության, գիտական հետազոտությունների, կրթական նախաձեռնությունների և ձեռներեցության համար հարթակ ստեղծելու համար։ Ակնկալվում է, որ կենտրոնը կդառնա տարածաշրջանային տեխնոհաբի զարգացման մեկնարկային կետ և AI-ի իրական մշակման հարթակ։ Ժամանակակից հաշվողական լուծումների ինտեգրման շնորհիվ այն կխթանի ստարտափ միջավայրի ընդլայնումը և կամրապնդի կապերը ակադեմիական հատվածի և արդյունաբերության միջև:
Կենտրոնի համար սարքավորումները կգնվեն NVIDIA-ից, իսկ ենթակառուցվածքի սեփականատերը կլինի հատուկ ստեղծված Firebird ընկերությունը։ Նախագծի գործընկերների թվում նշված է նաև Dell-ը։ Առաջին փուլի շրջանակներում, որի մեկնարկը նախատեսված է 2026 թվականին, նախատեսվում է տեղադրել հազարավոր Blackwell GPU-ներ և տեղակայել ավելի քան 100 ՄՎտ հզորությամբ ենթակառուցվածք:
Firebird-ի ապագա կենտրոնները կստեղծվեն ԱՄՆ-ի տեխնոլոգիական ստանդարտների հիման վրա և կկենտրոնանան տարածաշրջանում զարգացող շուկաների սպասարկման վրա՝ տրամադրելով կայուն և մասշտաբային ենթակառուցվածք արհեստական ինտելեկտի համակարգերի համար:

Компания Firebird, работающая в сфере облачных и инфраструктурных решений для искусственного интеллекта, получила официальное разрешение правительства США на импорт графических процессоров NVIDIA в Армению. Об этом сообщает Presswire. Лицензия обеспечивает проекту возможность закупать чипы Blackwell — ключевой элемент создаваемого в стране AI-кластера.
Инициатива берёт начало с июня 2025 года, когда NVIDIA заявила о поддержке проекта и о планах по созданию в Армении первого крупномасштабного AI-дата-центра в регионе. Центр мощностью 100 МВт станет частью инфраструктуры нового поколения и будет работать на AI-серверах Dell Technologies и GPU Blackwell производства NVIDIA. Объём инвестиций первого этапа составляет $500 млн.
Запуск стартовой фазы намечен на второй квартал 2026 года. Проект рассматривается как начальный шаг многомиллиардной инициативы, цель которой — сформировать в регионе высокопроизводительную суперкомпьютерную платформу для разработки и использования технологий искусственного интеллекта. Эти планы стали продолжением меморандума о взаимопонимании, подписанного 8 августа 2025 года в Вашингтоне правительствами США и Армении. Документ ориентирован на углубление сотрудничества в области ИИ, инноваций, полупроводников и безопасной торговли.
Сооснователь и генеральный директор Firebird Размик Овакимян заявил:«Наше видение — сделать передовой ИИ доступным для всех. Мы создаём технологическую основу, которая позволит инженерам, исследователям и творческим специалистам работать с инструментариями мирового уровня, где бы они ни находились».
Сооснователь Firebird Александр Есаян отметил стратегический характер проекта:
«Данные усилия отражают прочное государственно-частное партнёрство между США и Арменией и представляют собой модель сотрудничества, основанного на взаимном доверии и технологическом прогрессе».
Он подчеркнул, что в Армении формируются предпосылки для роста современной цифровой и ИИ-экосистемы, что способно укрепить профессиональный потенциал и привлечь глобальные инновации.
Строительство технологического центра и его значение
Проект AI-дата-центра в Армении, в который будет вложено $500 млн, рассчитан на создание площадки для инноваций, научных исследований, образовательных инициатив и предпринимательства. Ожидается, что центр станет отправной точкой развития регионального технохаба и площадкой для реальной разработки ИИ. Благодаря интеграции современных вычислительных решений он стимулирует расширение стартап-среды и укрепит связи между академическим сектором и индустрией.
Оборудование для центра будет закупаться у NVIDIA, а владельцем инфраструктуры станет специально созданная компания Firebird. В числе партнёров проекта также указана Dell. В рамках первого этапа, запуск которого намечен на 2026 год, планируется размещение тысяч GPU Blackwell и развертывание инфраструктуры мощностью более 100 МВт.
Будущие центры Firebird будут создаваться на технологических стандартах США и ориентироваться на обслуживание развивающихся рынков в регионе, предоставляя устойчивую и масштабируемую инфраструктуру для систем искусственного интеллекта.