Նոյեմբերի 19-ին Օստրավայում (քաղաք Չեխիայում) մեկնարկել է Հայաստանի նոր կենսաչափական ID-քարտերի արտադրությունը։ ՆԳՆ պատվիրակությունը՝ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանի գլխավորությամբ, հաստատել է փաստաթղթերի արտաքին տեսքն ու պաշտպանության տարրերը։
Նոյեմբերի 19-ին Հայաստանի ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանն այցելել է ֆրանսիական IN Group ընկերության արտադրամաս Չեխիայի Օստրավա քաղաքում։ Պատվիրակությունը ծանոթացել է կենսաչափական ID-քարտերի և անձնագրերի ձևաթղթերի տպագրության գործընթացին։ ՆԳՆ մամուլի ծառայությունը հստակեցրել է, որ այցի ընթացքում հաստատվել են ID-քարտերի նոր դիզայնի լուծումներ և պաշտպանիչ տարրերի համալիր։
Հայաստանի ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյան
Արփինե Սարգսյանը հայտարարել է, որ գերատեսչության առաջնահերթությունը մնում է քաղաքացիներին ժամանակակից և անվտանգ կենսաչափական փաստաթղթեր տրամադրելը։ Հանդիպմանը քննարկվել են նաև տեխնիկական պարամետրեր՝ անձնագրի տվյալների էջի կառուցվածքն ու ձևավորումը։
Նախարարին են ներկայացրել սահմանների կառավարման էլեկտրոնային համակարգերի արդիականացման ուղղությունները։ Քննարկվել է կենսաչափական համակարգի ներդրման ներկա վիճակը, դրա զարգացման փուլերը և սպասվող փոփոխությունները։
2024 թվականի օգոստոսին Հայաստանի կառավարությունը որոշել է անցնել ID-քարտերի և կենսաչափական անձնագրերի նոր ձևաչափի։ Ենթակառուցվածքի ստեղծմամբ զբաղվում է «IDEMIA Identity Security France and A.C.I. Technology S.à.r.l.» կոնսորցիումը, որը հաղթել է մրցույթում։
2025 թվականի ապրիլին կոնսորցիումի կողմից ստեղծված «HAYPASS» ընկերության հետ ստորագրվել է կենսաչափական անձնագրերի և ID-քարտերի համակարգի ներդրման մասին համաձայնագիր։ Այդ ժամանակ էլ հաստատվել է կենսաչափական քարտերի դիզայնը, ներառյալ ֆոնային պատկերները, պաշտպանիչ տարրերը և տվյալների դաշտերի հավաքածուն։
Համաձայն ժամանակացույցի, նոր ID-քարտերի թողարկումը կսկսվի 2026 թվականի երկրորդ կիսամյակում։ Նախագիծը բարեփոխումների փաթեթի առաջին կետն է, որն անհրաժեշտ է Հայաստանին ԵՄ-ի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման գործողությունների պլանը կատարելու համար։

В Остраве (город в Чехии) 19 ноября стартовало производство бланков новых биометрических ID-карт Армении. Делегация МВД во главе с министром внутренних дел Арпине Саркисян утвердила внешний вид документов и элементы защиты.
Министр внутренних дел Армении Арпине Саркисян 19 ноября посетила производственный цех французской компании IN Group в чешской Остраве. Делегация ознакомилась с процессом печати бланков биометрических ID-карт и паспортов. Пресс-служба МВД уточнила, что в ходе визита утверждены новые дизайн-решения и комплекс защитных элементов для ID-карт.
Министр внутренних дел Армении Арпине Саркисян
Арпине Саркисян заявила, что приоритетом ведомства остаётся предоставление гражданам современных и безопасных биометрических документов. На встрече также обсуждали технические параметры: структуру и оформление страницы данных паспорта.
Министру представили направления модернизации электронных систем управления границами. Обсуждали текущее состояние внедрения биометрической системы, этапы её развития и ожидаемые изменения.
В августе 2024 года правительство Армении решило перейти на новый формат ID-карт и биометрических паспортов. Созданием инфраструктуры занимается консорциум «IDEMIA Identity Security France and A.C.I. Technology S.à.r.l.», победивший в тендере.
В апреле 2025 года с созданной консорциумом компанией «HAYPASS» подписали соглашение о внедрении системы биометрических паспортов и ID-карт. Тогда же был утверждён дизайн биометрических карточек, включая фоновые изображения, защитные элементы и набор полей данных.
Согласно графику, выпуск новых ID-карт начнётся во втором полугодии 2026 года. Проект является первым пунктом пакета реформ, необходимых Армении для выполнения Плана действий по либерализации визового режима с ЕС.