Հայաստանը մինչև 2026 թվականի վերջ կերկարաձգի էլեկտրական մեքենաների ներմուծման ԱԱՀ-ի և տուրքերի վերացումը
Կառավարությունը որոշել է ևս մեկ տարով երկարաձգել 2019 թվականից գործող արտոնությունը
Հայաստանի կառավարությունը որոշում է կայացրել մեկ տարով երկարաձգել էլեկտրական մեքենաների ԱԱՀ-ից և ներմուծման մաքսերից ազատումը։ Այս մասին նոյեմբերի 26-ին հայտնել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ խորհրդարանական Տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նիստում՝ քննարկելով Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու հարցը։ Գործող արտոնությունը, որը ներդրվել է 2019 թվականին, պետք է ավարտվեր 2026 թվականի հունվարի 1-ին։
Հեղինակ՝ CHUTTERSNAP
Պապոյանի խոսքով՝ ԱԱՀ-ից և տուրքերից ազատումը երկարաձգելու որոշումը կայացվել է արտոնության կիրառման դրական արդյունքների շնորհիվ՝ էկոլոգիապես մաքուր տրանսպորտի նկատմամբ պահանջարկի աճ և ներմուծման ընդլայնում։ Ռեժիմի ավարտի նոր ամսաթիվն է 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ը։
Նախարարը նշել է, որ երրորդ երկրներից ներմուծվող էլեկտրական մեքենաները նույնպես ազատված են տուրքերից ԵԱՏՄ շրջանակներում։ Հայաստանի քվոտան 2022 թվականին կազմել է 7 հազար մեքենա և ավելացվել է մինչև 8 հազար ավտոմեքենա 2023-2025 թվականների համար։
Պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալներով՝ արտոնությունները հանգեցրել են տրանսպորտի ներմուծման կտրուկ աճի։ Ընթացիկ տարում երկիր է ներմուծվել 3 էլեկտրական ավտոբուս և 14 888 ավտոմեքենա, ինչը 3 հազարով ավելի է, քան ամբողջ անցյալ տարվա ընթացքում։ Ներմուծվել է նաև 2634 մոտոցիկլետ և մոպեդ։ Արտոնությունը կտարածվի 2024 թվականին և ավելի ուշ թողարկված մեքենաների վրա։

Armenia to Extend VAT and Duty Exemption on Electric Vehicle Imports Until the End of 2026
The Armenian government has decided to extend the VAT and import duty exemption on electric vehicles for another year. This was announced by Minister of Economy Gevorg Papoyan on November 26 at a meeting of the Parliamentary Commission on Economic Affairs during the discussion of amendments to the Tax Code. The current benefit, introduced in 2019, was scheduled to end on January 1, 2026.
Author: CHUTTERSNAP
According to Papoyan, the decision to extend the VAT and duty exemption was made due to the positive results of the benefit's application: increased demand and expanded imports of environmentally friendly transport. The new end date for the regime is December 31, 2026.
The Minister noted that electric vehicles imported from third countries are also exempt from duties within the EAEU. Armenia's quota was 7,000 vehicles in 2022 and has been increased to 8,000 vehicles for 2023-2025.
According to the State Revenue Committee, the benefits have led to a sharp increase in transport imports. This year, 3 electric buses and 14,888 cars have been imported into the country, which is 3,000 more than in the entire previous year. Also, 2,634 motorcycles and mopeds were imported. The benefit will apply to cars manufactured in 2024 and later.