"Տաթևի թևեր" ճոպանուղին կրկին ճանաչվել է աշխարհի լավագույնը. նախագիծն արդեն չորրորդ անգամ արժանացել է World Travel Awards հեղինակավոր միջազգային մրցանակին՝ հաղթելով "Աշխարհի լավագույն ճոպանուղի" անվանակարգում։ Հայկական երթուղին առաջ է անցել Բրազիլիայի, Բոլիվիայի, Վիետնամի, Կանադայի, ԱՄՆ-ի, Հարավային Աֆրիկայի և Նոր Զելանդիայի մրցակիցներից:
Քվեարկության արդյունքները հայտարարվել են Բահրեյնում մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողության ժամանակ։ Ավելի վաղ "Տաթևի թևերը" արդեն հաղթել էր այս անվանակարգում՝ 2024, 2023 և 2021 թվականներին։ 2025 թվականին ճոպանուղին դարձավ 15 տարեկան, և այն վաղուց դարձել է հայկական զբոսաշրջության այցեքարտը։ Բացման պահից երթուղին նոր կյանք է հաղորդել Սյունիքի մարզին՝ այն վերածելով ճանապարհորդների համար ձգողականության կետի։ Տարածաշրջան զբոսաշրջային հոսքը 15 տարում աճել է 17 անգամ, և այսօր Հայաստան ժամանող զբոսաշրջիկների հինգերորդ մասն այցելում է հենց այստեղ:
Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի նախաձեռնությամբ "Տաթևի վերածնունդ" ծրագրի շրջանակներում կառուցված "Տաթևի թևերը" գրանցվել են Գինեսի ռեկորդների գրքում որպես աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի ճոպանուղի. դրա երկարությունը կազմում է 5752 մետր։ Նախագիծը դարձել է մշակութային ժառանգության պահպանման կարևոր մաս. ամբողջ եկամուտն ուղղվում է Տաթևի վանքի վերականգնմանը և Տաթև համայնքի զարգացմանը:
World Travel Awards մրցանակը անվանում են "զբոսաշրջային Օսկար". այն նշում է ճանապարհորդության և հյուրընկալության ոլորտի ամենաակնառու նախաձեռնությունները՝ պարգևատրելով այն նախագծերը, որոնք ցույց են տալիս սպասարկման բարձր մակարդակ, նորարարություն և ներդրում ուղղության զարգացման գործում:

The "Wings of Tatev" cableway has once again been recognized as the best in the world: the project has won the prestigious international World Travel Awards for the fourth time, winning in the category "World's Leading Cable Car Ride". The Armenian route outperformed competitors from Brazil, Bolivia, Vietnam, Canada, the USA, South Africa and New Zealand.
The results of the voting were announced in Bahrain at the awards ceremony. Previously, "Wings of Tatev" had already won this nomination - in 2024, 2023 and 2021. In 2025, the cableway turned 15 years old, and it has long become a hallmark of Armenian tourism. Since its opening, the route has breathed new life into the Syunik region, turning it into a point of attraction for travelers. The tourist flow to the region has increased 17 times in 15 years, and today every fifth tourist in Armenia comes here.
Built as part of the "Revival of Tatev" program on the initiative of Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend, "Wings of Tatev" is listed in the Guinness Book of Records as the world's longest reversible cable car - its length is 5752 meters. The project has become an important part of preserving cultural heritage: all income is directed to the restoration of the Tatev Monastery and the development of the Tatev community.
The World Travel Awards are called the "tourism Oscar" - they celebrate the most outstanding initiatives in the travel and hospitality industry, awarding projects that demonstrate a high level of service, innovation and contribution to the development of the destination.