Հայաստանում 2025 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին արտադրվել է 8,16 մլրդ կՎտժ էլեկտրաէներգիա, ինչը 7,9%-ով գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը։ Այս մասին հայտնել են հանրապետության վիճակագրական կոմիտեում։ Աճն ապահովվել է առաջին հերթին հիդրո և արևային էլեկտրակայանների շնորհիվ, մինչդեռ ջերմային գեներացումը զգալիորեն կրճատել է ծավալները։
Էներգետիկ հաշվեկշռում ամենամեծ բաժինը, ինչպես միշտ, բաժին է հասնում ջերմային էլեկտրակայաններին՝ 30,4%։ Նրանք արտադրել են 2,48 մլրդ կՎտժ, սակայն այս ցուցանիշը նվազել է գրեթե 12%-ով։ Հայկական ԱԷԿ-ն ապահովել է 2,3 մլրդ կՎտժ՝ աճը կազմել է մոտ 3,9%, ինչը կազմում է ընդհանուր ծավալի 28,3%-ը։ ՀԷԿ-երը արտադրությունն ավելացրել են 15,5%-ով և տվել 1,94 մլրդ կՎտժ՝ զբաղեցնելով գեներացման կառուցվածքի 23,8%-ը։
Ամենաարագ զարգացող հատվածը դարձել են արևային կայանները. նրանք արտադրել են 1,43 մլրդ կՎտժ, ինչը համապատասխանում է գրեթե 69% աճին և 17,5% բաժնին։ Հողմային էներգետիկան մնում է նվազագույն մակարդակի վրա՝ ընդամենը 0,6 մլն կՎտժ, ինչը կազմում է ընդհանուր ծավալի 0,02%-ը և ուղեկցվում է 24,6% անկմամբ։
2023 թվականից սկսած վիճակագրության մեջ ներառվում են նաև էլեկտրաէներգիայի հոսքերի շրջանակներում ինքնավար էներգաարտադրողների կողմից արտադրված ծավալները, ինչը թույլ է տալիս ավելի ճշգրիտ հաշվի առնել բաշխված գեներացման աճող դերը։

In Armenia, 8.16 billion kWh of electricity were produced in January-October 2025, which is 7.9% higher than last year's figure. This was reported by the Statistical Committee of the Republic. The growth was primarily driven by hydro and solar power plants, while thermal generation significantly reduced its volumes.
The largest share in the energy balance still belongs to thermal power plants - 30.4%. They generated 2.48 billion kWh, but this figure decreased by almost 12%. The Armenian NPP provided 2.3 billion kWh - an increase of about 3.9%, which is 28.3% of the total volume. Hydroelectric power plants increased production by 15.5% and provided 1.94 billion kWh, occupying 23.8% in the generation structure.
The most dynamic segment was solar power plants: they produced 1.43 billion kWh, which corresponds to an increase of almost 69% and a share of 17.5%. Wind energy remains at a minimal level - only 0.6 million kWh, which is 0.02% of the total volume and is accompanied by a decline of 24.6%.
Since 2023, the statistics also include the volumes produced by autonomous energy producers within the framework of electricity flows, which allows for a more accurate accounting of the growing role of distributed generation.