Գերմանիան ուժեղացնում է հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ
Գերմանական ընկերությունները գնալով ավելի ակտիվ են դիտարկում Հայաստանը որպես ներդրումների և համագործակցության հեռանկարային հարթակ։ Այս մասին Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում՝ նշելով, որ տարածաշրջանը ռազմավարական նշանակություն է ձեռք բերում որպես Եվրոպայի և Ասիայի միջև կապող օղակ։
Մերցի խոսքով, ներուժի բացահայտման համար կարևոր է ապահովել կայուն իրավական միջավայր, մրցակցություն և կանխատեսելիություն. հենց այս գործոններն է, որ գերմանական բիզնեսը գնահատում է առաջին հերթին։ Գերմանիայից ժամանած ընկերությունները, հատկապես փոքր և միջին բիզնեսի ներկայացուցիչները, ավանդաբար առավելագույն զգուշությամբ են մոտենում արտասահմանյան ներդրումներին, սակայն թափանցիկ պայմանների առկայության դեպքում դառնում են հուսալի երկարաժամկետ գործընկերներ։
Կանցլերը ընդգծել է, որ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները առանցքային նշանակություն ունեն նոր նախագծեր ներգրավելու համար։ Նա նշել է, որ փոփոխություններն միշտ էլ բարդ են, սակայն, հիմնվելով գերմանական փորձի վրա, Բեռլինը վստահ է դրանց ապագա արդյունքի վրա։
Երկու երկրների համագործակցությունը զարգանում է ամենատարբեր ուղղություններով. համագործակցում են համալսարաններն ու քաղաքները, Երևանում պատրաստվում է բացվել Գյոթեի ինստիտուտը, իսկ Գերմանիայում ստեղծվում են Tumo-ի նոր կենտրոններ, որտեղ երիտասարդները ստեղծագործական ձևաչափով ուսումնասիրում են ժամանակակից տեխնոլոգիաները։
Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ 2025 թվականի առաջին տասը ամիսներին Հայաստանի և Գերմանիայի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 386,5 միլիոն դոլար՝ նվազելով 4,1 %-ով նախորդ տարվա համեմատ։ Ընդ որում, Հայաստանից արտահանումն աճել է 80,6 %-ով և գերազանցել 93 միլիոն դոլարը, մինչդեռ Գերմանիայից ներմուծումը նվազել է 11,4 %-ով՝ կազմելով 327,9 միլիոն դոլար։

Немецкий бизнес оценивает страну как новый узловой рынок
Немецкие компании всё активнее рассматривают Армению как перспективную площадку для инвестиций и сотрудничества. Об этом канцлер ФРГ Фридрих Мерц сообщил на совместной пресс-конференции с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, отметив, что регион приобретает стратегическое значение как связующее звено между Европой и Азией.
По словам Мерца, для раскрытия потенциала важно обеспечить стабильную правовую среду, конкуренцию и предсказуемость — именно эти факторы немецкий бизнес оценивает в первую очередь. Компании из Германии, особенно представители малого и среднего бизнеса, традиционно подходят к зарубежным инвестициям максимально осторожно, но при наличии прозрачных условий становятся надёжными долгосрочными партнёрами.
Канцлер подчеркнул, что реформы, которые проводит Армения, имеют ключевое значение для привлечения новых проектов. Он отметил, что перемены всегда сложны, однако, опираясь на немецкий опыт, Берлин уверен в их будущем эффекте.
Сотрудничество двух стран развивается в самых разных направлениях: взаимодействуют университеты и города, в Ереване готовится к открытию Институт Гёте, а в Германии создаются новые центры Tumo, где молодёжь изучает современные технологии в творческом формате.
По статистике Армстата, товарооборот между Арменией и Германией за первые десять месяцев 2025 года достиг 386,5 млн долларов, снизившись на 4,1 % относительно прошлого года. При этом экспорт из Армении вырос на 80,6 % и превысил 93 млн долларов, тогда как импорт из Германии уменьшился на 11,4 %, до 327,9 млн долларов.