Ամերիկյան տեխնոլոգիական AMD ընկերությունը աճող հետաքրքրություն է ցուցաբերում Հայաստանի հետ համագործակցության նոր ձևաչափերի նկատմամբ։ Այս մասին հայտարարել է ընկերության փոխնախագահ Դեն Գիբոնսը Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանի հետ հանդիպմանը։ Նա ներկայացրել է AMD-ի գործունեության հիմնական ուղղությունները և պատմել այն ընթացիկ նախագծերի մասին, որոնք ընկերությունն արդեն իրականացնում է երկրում։
Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են ներմուծման և արտահանման ընթացակարգերի պարզեցման, առաջադեմ տեխնոլոգիական լուծումների հասանելիության և ակադեմիական գործընկերության ընդլայնման հարցերը։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել համատեղ կրթական ծրագրերի, հետազոտական նախաձեռնությունների, լաբորատորիաների աջակցության և կադրային ներուժի զարգացման մեկնարկին։ Կողմերը կարևորել են AMD-ի բարձր արտադրողականության լուծումների հետ աշխատելու ունակ մասնագետների պատրաստումը, ներառյալ արհեստական ինտելեկտի տեխնոլոգիաները: Հանդիպման արդյունքում Գիբոնսը և Հայրապետյանը պայմանավորվել են համագործակցության խորացման հետագա քայլերի շուրջ։
AMD-ն, որը հիմնադրվել է 1969 թվականին, մնում է պրոցեսորների, գրաֆիկական քարտերի և համակարգիչների, սերվերների և խաղային համակարգերի համար հաշվողական հարթակների արտադրության համաշխարհային առաջատարներից մեկը՝ մրցակցելով Intel-ի և Nvidia-ի հետ:

The American technology company AMD is showing increasing interest in new formats of cooperation with Armenia. This was stated by the company's Vice President, Dan Gibbons, at a meeting with the Minister of High-Tech Industry, Mkhitar Hayrapetyan. He presented the key activities of AMD and spoke about the progress of current projects that the company is already implementing in the country.
The negotiations touched upon issues of simplifying import and export procedures, access to advanced technological solutions, and expanding academic partnerships. Special attention was paid to the launch of joint educational programs, research initiatives, support for laboratories, and the development of human resources. The parties emphasized the importance of training specialists capable of working with high-performance AMD solutions, including artificial intelligence technologies. Following the meeting, Gibbons and Hayrapetyan agreed on further steps to deepen cooperation.
AMD, founded in 1969, remains one of the world's leading manufacturers of processors, graphics cards, and computing platforms for PCs, servers, and gaming systems, competing with Intel and Nvidia.