Ամերիկյան տեխնոլոգիական AMD ընկերությունը աճող հետաքրքրություն է ցուցաբերում Հայաստանի հետ համագործակցության նոր ձևաչափերի նկատմամբ։ Այս մասին հայտարարել է ընկերության փոխնախագահ Դեն Գիբոնսը Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանի հետ հանդիպմանը։ Նա ներկայացրել է AMD-ի գործունեության հիմնական ուղղությունները և պատմել այն ընթացիկ նախագծերի մասին, որոնք ընկերությունն արդեն իրականացնում է երկրում։
Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են ներմուծման և արտահանման ընթացակարգերի պարզեցման, առաջադեմ տեխնոլոգիական լուծումների հասանելիության և ակադեմիական գործընկերության ընդլայնման հարցերը։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել համատեղ կրթական ծրագրերի, հետազոտական նախաձեռնությունների, լաբորատորիաների աջակցության և կադրային ներուժի զարգացման մեկնարկին։ Կողմերը կարևորել են AMD-ի բարձր արտադրողականության լուծումների հետ աշխատելու ունակ մասնագետների պատրաստումը, ներառյալ արհեստական ինտելեկտի տեխնոլոգիաները: Հանդիպման արդյունքում Գիբոնսը և Հայրապետյանը պայմանավորվել են համագործակցության խորացման հետագա քայլերի շուրջ։
AMD-ն, որը հիմնադրվել է 1969 թվականին, մնում է պրոցեսորների, գրաֆիկական քարտերի և համակարգիչների, սերվերների և խաղային համակարգերի համար հաշվողական հարթակների արտադրության համաշխարհային առաջատարներից մեկը՝ մրցակցելով Intel-ի և Nvidia-ի հետ:

Американская технологическая компания AMD проявляет растущий интерес к новым форматам сотрудничества с Арменией. Об этом заявил вице-президент компании Дэн Гиббонс на встрече с министром высокотехнологичной промышленности Мхитаром Айрапетяном. Он представил ключевые направления деятельности AMD и рассказал о ходе текущих проектов, которые компания уже реализует в стране.
Переговоры затронули вопросы упрощения импортно-экспортных процедур, доступ к передовым технологическим решениям и расширение академического партнёрства. Особое внимание уделили запуску совместных образовательных программ, исследовательских инициатив, поддержке лабораторий и развитию кадрового потенциала. Стороны подчеркнули важность подготовки специалистов, способных работать с высокопроизводительными решениями AMD, включая технологии искусственного интеллекта. По итогам встречи Гиббонс и Айрапетян согласовали дальнейшие шаги по углублению сотрудничества.
AMD, основанная в 1969 году, остаётся одним из мировых лидеров в производстве процессоров, графических карт и вычислительных платформ для ПК, серверов и игровых систем, конкурируя с Intel и Nvidia.