Հայաստանի արդարադատության փոխնախարար Օքսաննա Աբրահամյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ կիբերտարածության և թվային քաղաքականության վարչության, ինչպես նաև MITRE և CRDF կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ, որոնք Վաշինգտոնի աջակցությամբ ծրագրեր են իրականացնում կիբերանվտանգության ոլորտում։ Զրուցակիցները քննարկել են, թե ինչպես ուժեղացնել Հայաստանի ինստիտուցիոնալ ներուժն այս ոլորտում և ինչ քայլեր են անհրաժեշտ պետական տեղեկատվական համակարգերի առավել հուսալի պաշտպանության համար։
Բանակցությունների առանձին բլոկ նվիրված էր արդարադատության թվայնացմանը և նոր լուծումների ներդրմանը, որոնք ի վիճակի են նվազեցնել ենթակառուցվածքի խոցելիությունը հաքերային հարձակումների և տվյալների արտահոսքի նկատմամբ։ Աբրահամյանն ընդգծել է, որ կիբերանվտանգության ամրապնդումը և թվային միջավայրի պաշտպանությունը շարունակում են մնալ կառավարության առանցքային առաջնահերթություններից մեկը, իսկ համակարգերի հետևողական արդիականացումը ոչ միայն արդյունավետության, այլև ազգային անվտանգության հարց է։
Ամերիկյան կողմն, իր հերթին, հաստատել է Երևանին հետագայում էլ աջակցելու պատրաստակամությունը՝ փորձագիտական օգնությունից և մասնագետների ուսուցումից մինչև համատեղ նախագծեր և ծրագրեր՝ կիբեր ներուժի զարգացման համար։ Ակնկալվում է, որ համագործակցության այս ձևաչափը թույլ կտա արագացնել ազգային կիբերպաշտպանության համակարգի զարգացումը և բարձրացնել պետական ծառայությունների կայունությունը արտաքին թվային սպառնալիքների նկատմամբ։

Замминистра юстиции Армении Оксанна Абрамян провела встречу с представителями Управления киберпространства и цифровой политики США, а также организаций MITRE и CRDF, которые реализуют при поддержке Вашингтона программы в сфере кибербезопасности. Собеседники обсудили, как усилить институциональный потенциал Армении в этой области и какие шаги необходимы для более надёжной защиты государственных информационных систем.
Отдельный блок переговоров был посвящён цифровизации правосудия и внедрению новых решений, способных снизить уязвимость инфраструктуры к хакерским атакам и утечкам данных. Абрамян подчеркнула, что укрепление кибербезопасности и защита цифровой среды по-прежнему входят в число ключевых приоритетов правительства, а последовательная модернизация систем — вопрос не только эффективности, но и национальной безопасности.
Американская сторона, в свою очередь, подтвердила готовность и дальше поддерживать Ереван — от экспертной помощи и обучения специалистов до совместных проектов и программ по развитию киберпотенциала. Ожидается, что такой формат сотрудничества позволит ускорить развитие национальной системы киберзащиты и повысить устойчивость государственных сервисов к внешним цифровым угрозам.