Հայաստանի արդարադատության փոխնախարար Օքսաննա Աբրահամյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ կիբերտարածության և թվային քաղաքականության վարչության, ինչպես նաև MITRE և CRDF կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ, որոնք Վաշինգտոնի աջակցությամբ ծրագրեր են իրականացնում կիբերանվտանգության ոլորտում։ Զրուցակիցները քննարկել են, թե ինչպես ուժեղացնել Հայաստանի ինստիտուցիոնալ ներուժն այս ոլորտում և ինչ քայլեր են անհրաժեշտ պետական տեղեկատվական համակարգերի առավել հուսալի պաշտպանության համար։
Բանակցությունների առանձին բլոկ նվիրված էր արդարադատության թվայնացմանը և նոր լուծումների ներդրմանը, որոնք ի վիճակի են նվազեցնել ենթակառուցվածքի խոցելիությունը հաքերային հարձակումների և տվյալների արտահոսքի նկատմամբ։ Աբրահամյանն ընդգծել է, որ կիբերանվտանգության ամրապնդումը և թվային միջավայրի պաշտպանությունը շարունակում են մնալ կառավարության առանցքային առաջնահերթություններից մեկը, իսկ համակարգերի հետևողական արդիականացումը ոչ միայն արդյունավետության, այլև ազգային անվտանգության հարց է։
Ամերիկյան կողմն, իր հերթին, հաստատել է Երևանին հետագայում էլ աջակցելու պատրաստակամությունը՝ փորձագիտական օգնությունից և մասնագետների ուսուցումից մինչև համատեղ նախագծեր և ծրագրեր՝ կիբեր ներուժի զարգացման համար։ Ակնկալվում է, որ համագործակցության այս ձևաչափը թույլ կտա արագացնել ազգային կիբերպաշտպանության համակարգի զարգացումը և բարձրացնել պետական ծառայությունների կայունությունը արտաքին թվային սպառնալիքների նկատմամբ։

Armenian Deputy Minister of Justice Oksanna Abrahamyan met with representatives of the US Bureau of Cyberspace and Digital Policy, as well as MITRE and CRDF organizations, which are implementing cybersecurity programs with the support of Washington. The parties discussed how to strengthen Armenia's institutional capacity in this area and what steps are needed to more reliably protect state information systems.
A separate block of negotiations was devoted to the digitalization of justice and the introduction of new solutions to reduce the vulnerability of infrastructure to hacker attacks and data leaks. Abrahamyan stressed that strengthening cybersecurity and protecting the digital environment remain among the government's key priorities, and the consistent modernization of systems is not only a matter of efficiency, but also of national security.
The American side, in turn, confirmed its readiness to continue supporting Yerevan - from expert assistance and training of specialists to joint projects and programs for the development of cyber potential. It is expected that this format of cooperation will accelerate the development of the national cyber defense system and increase the resilience of public services to external digital threats.