Արևն ատոմի փոխարեն. Փաշինյանը հայտարարել է Հայաստանում արևային էներգետիկայի կտրուկ թռիչքի մասին
Իշխանությունները մեծ հույսեր են կապում կուտակիչների, "կանաչ" ջրածնի և Գերմանիայի հետ գործընկերության հետ
Հայաստանում արևային էներգետիկայի զարգացմանը կտրվի առավել մեծ ուշադրություն։ Այս մասին Համբուրգում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ վերջին տարիներին ոլորտը արագ աճ է գրանցում։ Նրա խոսքով՝ արևային էլեկտրակայանների կողմից արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ծավալներն արդեն եռակի գերազանցում են Հայկական ատոմակայանի արտադրած էլեկտրաէներգիայի ծավալները, սակայն հետագա զարգացումը հանգում է էներգիայի կուտակման խնդրին։
Փաշինյանը առանցքային խնդիր է համարել էլեկտրաէներգիայի պահպանման համակարգերի ստեղծումը։ Նրա խոսքով՝ կուտակման հարցի լուծումը լուրջ հնարավորություններ կբացի երկրի էներգետիկ անվտանգության ամրապնդման համար։ Վարչապետը առանձնահատուկ կարևորություն է տվել գերմանական ընկերությունների հետ համագործակցությանը՝ ընդգծելով Գերմանիայում "կանաչ" ջրածնի և արևային էներգիայի հիման վրա դրա արտադրության տեխնոլոգիաների նկատմամբ մեծ հետաքրքրությունը։
Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է մինչև 2030 թվականը էներգետիկ հաշվեկշռում արևային էներգիայի մասնաբաժինն ավելացնել 0,3%-ից մինչև 15%, ընդ որում, արդեն այժմ ակնհայտ է, որ այդ ցուցանիշը կարող է գերազանցվել։ Երկրի ներուժը մեծ է. արևային էներգիայի միջին տարեկան ներհոսքը կազմում է մոտ 1720 կՎտ·ժ 1 մ²-ի վրա, իսկ տարածքի մեկ քառորդի վրա այդ ցուցանիշը գերազանցում է 1850 կՎտ·ժ-ն։ Հիմնական զսպող գործոնը էլեկտրաէներգիայի պահպանման հզորությունների պակասն է։

Солнце вместо атома: Пашинян анонсировал резкий рывок солнечной энергетики Армении
Развитию солнечной энергетики в Армении будет уделяться ещё большее внимание. Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян в Гамбурге, отметив, что отрасль в последние годы демонстрирует стремительный рост. По его словам, объёмы электроэнергии, производимой солнечными электростанциями, уже втрое превышают выработку Армянской АЭС, однако дальнейшее развитие упирается в проблему накопления энергии.
Ключевой задачей Пашинян назвал создание систем хранения электроэнергии. Решение вопроса аккумуляции, по его словам, откроет серьёзные возможности для укрепления энергетической безопасности страны. Особое значение премьер придал сотрудничеству с немецкими компаниями, подчеркнув высокий интерес в Германии к «зелёному» водороду и технологиям его производства на базе солнечной энергетики.
Правительство Армении планирует к 2030 году увеличить долю солнечной энергии в энергобалансе с 0,3% до 15%, причём уже сейчас очевидно, что этот показатель может быть превышен. Потенциал страны высок: среднегодовой приток солнечной энергии составляет около 1720 кВт·ч на 1 м², а на четверти территории этот показатель превышает 1850 кВт·ч. Основным сдерживающим фактором остаётся нехватка мощностей для хранения электроэнергии.