Հայաստանում արևային էներգետիկայի զարգացմանը կտրվի առավել մեծ ուշադրություն։ Այս մասին Համբուրգում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ վերջին տարիներին ոլորտը արագ աճ է գրանցում։ Նրա խոսքով՝ արևային էլեկտրակայանների կողմից արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ծավալներն արդեն եռակի գերազանցում են Հայկական ատոմակայանի արտադրած էլեկտրաէներգիայի ծավալները, սակայն հետագա զարգացումը հանգում է էներգիայի կուտակման խնդրին։
Փաշինյանը առանցքային խնդիր է համարել էլեկտրաէներգիայի պահպանման համակարգերի ստեղծումը։ Նրա խոսքով՝ կուտակման հարցի լուծումը լուրջ հնարավորություններ կբացի երկրի էներգետիկ անվտանգության ամրապնդման համար։ Վարչապետը առանձնահատուկ կարևորություն է տվել գերմանական ընկերությունների հետ համագործակցությանը՝ ընդգծելով Գերմանիայում "կանաչ" ջրածնի և արևային էներգիայի հիման վրա դրա արտադրության տեխնոլոգիաների նկատմամբ մեծ հետաքրքրությունը։
Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է մինչև 2030 թվականը էներգետիկ հաշվեկշռում արևային էներգիայի մասնաբաժինն ավելացնել 0,3%-ից մինչև 15%, ընդ որում, արդեն այժմ ակնհայտ է, որ այդ ցուցանիշը կարող է գերազանցվել։ Երկրի ներուժը մեծ է. արևային էներգիայի միջին տարեկան ներհոսքը կազմում է մոտ 1720 կՎտ·ժ 1 մ²-ի վրա, իսկ տարածքի մեկ քառորդի վրա այդ ցուցանիշը գերազանցում է 1850 կՎտ·ժ-ն։ Հիմնական զսպող գործոնը էլեկտրաէներգիայի պահպանման հզորությունների պակասն է։

Even more attention will be paid to the development of solar energy in Armenia. This was stated by Prime Minister Nikol Pashinyan in Hamburg, noting that the industry has been demonstrating rapid growth in recent years. According to him, the amount of electricity produced by solar power plants already exceeds the output of the Armenian Nuclear Power Plant threefold, but further development is hampered by the problem of energy storage.
Pashinyan called the creation of electricity storage systems a key task. According to him, solving the issue of accumulation will open up serious opportunities for strengthening the country's energy security. The Prime Minister attached particular importance to cooperation with German companies, emphasizing the high interest in Germany in "green" hydrogen and technologies for its production based on solar energy.
The Armenian government plans to increase the share of solar energy in the energy balance from 0.3% to 15% by 2030, and it is already clear that this figure may be exceeded. The country's potential is high: the average annual inflow of solar energy is about 1720 kWh per 1 m², and in a quarter of the territory this figure exceeds 1850 kWh. The main limiting factor remains the lack of capacity for storing electricity.