Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի շրջանակներում Մոսկվայում այցելել է "Ատոմ" թանգարան՝ միավորմանը մասնակցող երկրների կառավարությունների ղեկավարների հետ միասին: Թանգարանի ցուցադրությունը նվիրված է ատոմային էներգետիկայի զարգացման հիմնական փուլերին և այս ոլորտում ժամանակակից տեխնոլոգիական ձեռքբերումներին:
Էքսկուրսիայի ընթացքում պատվիրակությունները ծանոթացել են ինտերակտիվ ցուցանմուշներին և նախագծերին, որոնք արտացոլում են ինչպես ոլորտի պատմությունը, այնպես էլ դրա հեռանկարները: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել նորարարական լուծումներին և պետությունների գիտատեխնոլոգիական զարգացման գործում ատոմային էներգետիկայի դերին:
Թանգարան այցելությունից հետո տեղի է ունեցել գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության միջազգային կոնֆերանս: Ֆորումի հարթակում ԱՊՀ երկրների երիտասարդ գիտնականները ներկայացրել են իրենց մշակումները, այդ թվում՝ բարձր տեխնոլոգիական և միջդիսցիպլինար ուղղություններով նախագծեր: Քննարկումներին և շնորհանդեսներին մասնակցել են նաև Հայաստանից ժամանած գիտնականներ՝ ընդգծելով երկրի հետաքրքրությունը գիտական փոխգործակցության ընդլայնման հարցում:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в рамках мероприятий Евразийского межправительственного совета посетил в Москве музей «Атом» вместе с главами правительств стран — участниц объединения. Экспозиция музея посвящена ключевым этапам развития атомной энергетики и современным технологическим достижениям в этой сфере.
В ходе экскурсии делегации ознакомились с интерактивными экспонатами и проектами, отражающими как историю отрасли, так и ее перспективы. Особое внимание было уделено инновационным решениям и роли атомной энергетики в научно-технологическом развитии государств.
После посещения музея состоялась Международная конференция по сотрудничеству в области науки и технологий. На площадке форума молодые ученые из стран СНГ представили собственные разработки, включая проекты в высокотехнологичных и междисциплинарных направлениях. В дискуссиях и презентациях также приняли участие ученые из Армении, подчеркнув интерес страны к расширению научного взаимодействия.