Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հետ 39 միլիոն եվրոյի վարկային համաձայնագրի նախագիծը։ Միջոցները կուղղվեն Երևանի արվարձանում մաքսային-լոգիստիկ կենտրոնի կառուցմանը։ Վարկային համաձայնագիրը ստորագրվել է 2025 թվականի սեպտեմբերի 19-ին, նույն օրը կողմերը ձևակերպել են նաև 6 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհը։
Նախագծի ֆինանսավորումը նախատեսում է նաև հայկական կողմի մասնակցությունը։ Կառավարության համաֆինանսավորման բաժինը կկազմի 9 միլիոն եվրո, որը կօգտագործվի ԱԱՀ-ի պարտավորությունները հոգալու համար։ Այդ գումարից 7,8 միլիոն եվրոն բաժին է ընկնում վարկային միջոցներին, որոնք կհատկացվեն երկու փուլով, իսկ ևս 1,2 միլիոն եվրոն՝ դրամաշնորհին։
Ծրագրի շրջանակներում Երևանում նախատեսվում է կառուցել Արտաքին տնտեսական գործունեության կենտրոն և Պետական եկամուտների կոմիտեի վարչական շենք, ինչպես նաև գնել սարքավորումներ, ապրանքներ և ծառայություններ, այդ թվում՝ խորհրդատվական։ Մաքսային-լոգիստիկ կենտրոնը կտեղակայվի Կոտայքի մարզի Նաիրի համայնքի Պռոշյան գյուղում և, ինչպես սպասվում է, Հայաստանին կապահովի ժամանակակից մաքսային ենթակառուցվածք։ ԵBRԲ-ն մնում է երկրի առանցքային ներդրողներից մեկը. մինչև 2025 թվականի սկիզբը բանկը Հայաստանում իրականացրել է 224 նախագիծ՝ 2,6 միլիարդ եվրո ընդհանուր գումարով։

The Armenian government has approved a draft loan agreement with the European Bank for Reconstruction and Development in the amount of 39 million euros. The funds will be used to build a customs and logistics center on the outskirts of Yerevan. The loan agreement was signed on September 19, 2025, and on the same day the parties оформлен a grant of 6 million euros.
The project financing also includes the participation of the Armenian side. The government's co-financing share will be 9 million euros, which will be used to cover VAT obligations. Of this amount, 7.8 million euros come from credit funds, which will be allocated in two tranches, and another 1.2 million euros from a grant.
Under the program, it is planned to build a Center for Foreign Economic Activity and an administrative building of the State Revenue Committee in Yerevan, as well as purchase equipment, goods and services, including consulting services. The customs and logistics center will be located in the village of Proshyan in the Nairi community of the Kotayk region and is expected to provide Armenia with modern customs infrastructure. The EBRD remains one of the key investors in the country: by the beginning of 2025, the bank had implemented 224 projects in Armenia for a total of 2.6 billion euros.