Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հետ 39 միլիոն եվրոյի վարկային համաձայնագրի նախագիծը։ Միջոցները կուղղվեն Երևանի արվարձանում մաքսային-լոգիստիկ կենտրոնի կառուցմանը։ Վարկային համաձայնագիրը ստորագրվել է 2025 թվականի սեպտեմբերի 19-ին, նույն օրը կողմերը ձևակերպել են նաև 6 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհը։
Նախագծի ֆինանսավորումը նախատեսում է նաև հայկական կողմի մասնակցությունը։ Կառավարության համաֆինանսավորման բաժինը կկազմի 9 միլիոն եվրո, որը կօգտագործվի ԱԱՀ-ի պարտավորությունները հոգալու համար։ Այդ գումարից 7,8 միլիոն եվրոն բաժին է ընկնում վարկային միջոցներին, որոնք կհատկացվեն երկու փուլով, իսկ ևս 1,2 միլիոն եվրոն՝ դրամաշնորհին։
Ծրագրի շրջանակներում Երևանում նախատեսվում է կառուցել Արտաքին տնտեսական գործունեության կենտրոն և Պետական եկամուտների կոմիտեի վարչական շենք, ինչպես նաև գնել սարքավորումներ, ապրանքներ և ծառայություններ, այդ թվում՝ խորհրդատվական։ Մաքսային-լոգիստիկ կենտրոնը կտեղակայվի Կոտայքի մարզի Նաիրի համայնքի Պռոշյան գյուղում և, ինչպես սպասվում է, Հայաստանին կապահովի ժամանակակից մաքսային ենթակառուցվածք։ ԵBRԲ-ն մնում է երկրի առանցքային ներդրողներից մեկը. մինչև 2025 թվականի սկիզբը բանկը Հայաստանում իրականացրել է 224 նախագիծ՝ 2,6 միլիարդ եվրո ընդհանուր գումարով։

Правительство Армении утвердило проект кредитного соглашения с Европейским банком реконструкции и развития на сумму 39 млн евро. Средства будут направлены на строительство таможенно-логистического центра на окраине Еревана. Кредитное соглашение было подписано 19 сентября 2025 года, в тот же день стороны оформили и грант на 6 млн евро.
Финансирование проекта предусматривает и участие армянской стороны. Доля софинансирования правительства составит 9 млн евро, которые будут использованы для покрытия обязательств по НДС. Из этой суммы 7,8 млн евро приходятся на кредитные средства, которые будут выделены в два транша, а еще 1,2 млн евро — на грант.
В рамках программы в Ереване планируется построить Центр внешнеэкономической деятельности и административное здание Комитета по госдоходам, а также закупить оборудование, товары и услуги, включая консультационные. Таможенно-логистический центр разместится в селе Прошян общины Наири Котайкской области и, как ожидается, обеспечит Армении современную таможенную инфраструктуру. ЕБРР остается одним из ключевых инвесторов страны: к началу 2025 года банк реализовал в Армении 224 проекта на общую сумму 2,6 млрд евро.