"Ռոսատոմ"-ի ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչովը Հայկական ատոմակայանն անվանել է Խորհրդային Միության լավագույն ատոմային նախագիծը, որը շարունակում է աշխատել մինչ օրս։ Հայտարարությունը հնչել է դեկտեմբերի 12-ին Մոսկվայում՝ Համառուսաստանյան ցուցահանդեսային կենտրոնում, Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի և գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության միջազգային կոնֆերանսին մասնակցող պաշտոնական պատվիրակությունների ղեկավարների կողմից «Ատոմ» թանգարան այցելության ժամանակ:
Շնորհանդեսի ժամանակ Լիխաչովը հիշեցրել է սեյսմակայուն ВВЭР-440 ռեակտորների հիման վրա կառուցված կայանի եզակի պատմությունը։ Հայկական ատոմակայանը վերապրել է 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժը, որից հետո այն կանգնեցվել է, սակայն ավելի ուշ երկրորդ էներգաբլոկը վերականգնվել և կրկին գործարկվել է։ «Դա պարզապես մեր հպարտությունն է։ Սա Խորհրդային Միության լավագույն ատոմային նախագիծն է, որը մինչ օրս աշխատում է»,- ընդգծել է «Ռոսատոմ»-ի ղեկավարը։
Հայկական ատոմակայան
Նրա խոսքով՝ գործող բլոկի շահագործման ժամկետն արդեն երկարաձգվել է մինչև 2026 թվականը, իսկ Հայաստանի իշխանությունները գործարկել են կայանի աշխատանքը մինչև 2036 թվականը երկարաձգելու գործընթացը։ «Ռոսատոմ»-ը պատրաստ է ակտիվորեն մասնակցել այդ գործընթացին՝ զուգահեռաբար առաջարկելով գործընկերներին անցում կատարել չորրորդ սերնդի ատոմային էներգետիկային՝ արագ ռեակտորներով, միջուկային վառելիքի փակ ցիկլով և ուրանի պահանջարկի բազմակի կրճատմամբ։ Միևնույն ժամանակ, Հայաստանում շարունակվում է ատոմակայանի արդիականացման ծրագրի իրականացումը և նոր էներգաբլոկի կառուցման նախապատրաստումը։

Глава Росатома Алексей Лихачев назвал Армянскую АЭС лучшим атомным проектом Советского Союза, который продолжает работать до сих пор. Заявление прозвучало 12 декабря в Москве на ВДНХ во время посещения музея «Атом» премьер-министром России Михаилом Мишустиным и руководителями официальных делегаций, участвующих в Международной конференции по сотрудничеству в области науки и технологий.
В ходе презентации Лихачев напомнил об уникальной истории станции, построенной на базе сейсмостойких реакторов ВВЭР-440. Армянская АЭС пережила Спитакское землетрясение 1988 года, после чего была остановлена, однако позднее второй энергоблок восстановили и повторно ввели в эксплуатацию. «Это просто наша гордость. Это лучший атомный проект Советского Союза, который до сих пор работает», — подчеркнул глава Росатома.
Армянская АЭС
По его словам, срок эксплуатации действующего блока уже продлен до 2026 года, а власти Армении запустили процедуру продления работы станции до 2036 года. Росатом готов активно участвовать в этом процессе, параллельно предлагая партнерам переход к атомной энергетике четвертого поколения — с быстрыми реакторами, замкнутым ядерным топливным циклом и кратным снижением потребности в уране. Одновременно в Армении продолжается реализация программы модернизации АЭС и подготовка к строительству нового энергоблока.