Համբուրգի նավահանգիստը հետաքրքրություն է հայտնել Հայաստանի Գյումրի քաղաքում "չոր նավահանգիստ" ստեղծելու նախագծին մասնակցելու հարցում։ Այս մասին հայտնել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ մեկնաբանելով Գերմանիայում կայացած հանդիպումների արդյունքները։ Նրա խոսքով՝ նավահանգստի ղեկավարությունը հաստատել է հետաքրքրությունը նախագծի նկատմամբ, որն առավել է սրվել քննարկվող տարածաշրջանային նախաձեռնությունների և տրանսպորտային միջանցքների ֆոնին։
Փաշինյանը նշել է, որ Համբուրգի գործարարների հետ բանակցությունները թույլ են տվել քննարկել "բավականին ծանրակշիռ թեմաներ" և ձևավորել հետագա համագործակցության կոնկրետ օրակարգ։ Հայաստանի իշխանությունները հույս ունեն, որ Եվրոպայի խոշորագույն նավահանգիստներից մեկի մասնակցությունը նախագծին լրացուցիչ միջազգային կշիռ կհաղորդի և կարագացնի դրա իրականացումը։
Ավելի վաղ Հայաստանի կառավարությունը հայտարարել էր Գյումրիում "չոր նավահանգիստ" ստեղծելու համար մոտ 37 միլիոն դոլար ներդրումներ կատարելու պատրաստակամության մասին։ Համաձայն հայեցակարգի՝ օբյեկտը կինտեգրվի "Շիրակ" միջազգային օդանավակայանի, երկաթուղու և "Հյուսիս-Հարավ" տրանսպորտային միջանցքի հետ։ Նախագիծը ենթադրում է ազատ տնտեսական գոտու, լոգիստիկ հանգույցների, արտադրական հարթակների և միջազգային պարենային շուկայի ձևավորում, որը պետք է Շիրակի մարզը վերածի բազմաֆունկցիոնալ արդյունաբերական-լոգիստիկ կենտրոնի։

Гамбургский порт выразил заинтересованность в участии в проекте создания «сухого порта» в армянском городе Гюмри. Об этом сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян, комментируя итоги встреч в Германии. По его словам, руководство порта подтвердило интерес к проекту, который заметно усилился на фоне обсуждаемых региональных инициатив и транспортных коридоров.
Пашинян отметил, что переговоры с представителями гамбургского бизнеса позволили обсудить «довольно весомые темы» и сформировать конкретную повестку дальнейшего взаимодействия. Власти Армении рассчитывают, что участие одного из крупнейших портов Европы придаст проекту дополнительный международный вес и ускорит его реализацию.
Ранее правительство Армении заявляло о готовности инвестировать около $37 млн в создание «сухого порта» в Гюмри. Согласно концепции, объект будет интегрирован с международным аэропортом «Ширак», железной дорогой и транспортным коридором «Север–Юг». Проект предполагает формирование свободной экономической зоны, логистических хабов, производственных площадок и международного продовольственного рынка, что должно превратить Ширакскую область в многофункциональный промышленно-логистический центр.