Firebird ընկերության կողմից արհեստական ինտելեկտի տվյալների կենտրոնի ստեղծման նախագիծը զգալիորեն բարձրացրել է Հայաստանի ներդրումային գրավչությունը արհեստական ինտելեկտի ոլորտում աշխատող միջազգային ընկերությունների համար: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության փոխնախարար Գևորգ Մանթաշյանը՝ ընդգծելով, որ նախաձեռնությունը կարևոր ազդանշան է դարձել համաշխարհային շուկայի համար:
Նրա խոսքով, նախագծի հայտարարությունից և մեկնարկից հետո Հայաստանի նկատմամբ հետաքրքրություն են ցուցաբերել նոր գործընկերներ, այդ թվում՝ արտասահմանյան ընկերություններ, որոնք դիտարկում են երկրի տարածքում արհեստական ինտելեկտի նմանատիպ նախագծեր իրականացնելու հնարավորությունը։ Ներկայումս նրանց հետ բանակցություններ են ընթանում, որոնց ընթացքում պոտենցիալ ներդրողներն ուսումնասիրում են, թե ինչ պայմաններ, ենթակառուցվածքներ և կարգավորող միջավայր կարող է առաջարկել հայկական կառավարությունը:
Ընկերությունների անունները դեռևս չեն հրապարակվում, քանի որ քննարկումները գտնվում են աշխատանքային փուլում։ Սակայն, ինչպես նշել է Մանթաշյանը, նման հետաքրքրության փաստն ինքնին խոսում է այն մասին, որ Firebird-ի նախագիծը դարձել է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի հնարավորությունների մի տեսակ ցուցափեղկ և ի վիճակի է շղթայական ռեակցիա առաջացնել արհեստական ինտելեկտի ենթակառուցվածքում նոր ներդրումների համար:

Проект по созданию ИИ дата-центра компании Firebird значительно повысил инвестиционную привлекательность Армении для международных компаний, работающих в сфере искусственного интеллекта. Об этом заявил заместитель министра индустрии высоких технологий Армении Геворг Манташян, подчеркнув, что инициатива стала важным сигналом для глобального рынка.
По его словам, после анонса и старта проекта интерес к Армении проявили новые партнеры, включая зарубежные компании, которые рассматривают возможность реализации аналогичных ИИ-проектов на территории страны. В настоящее время с ними ведутся переговоры, в ходе которых потенциальные инвесторы изучают, какие условия, инфраструктуру и регуляторную среду может предложить армянское правительство.
Названия компаний пока не раскрываются, так как обсуждения находятся на рабочей стадии. Однако, как отметил Манташян, сам факт такого интереса говорит о том, что проект Firebird стал своего рода витриной возможностей Армении в сфере высоких технологий и способен запустить цепную реакцию новых инвестиций в ИИ-инфраструктуру.