Firebird ընկերության կողմից արհեստական ինտելեկտի տվյալների կենտրոնի ստեղծման նախագիծը զգալիորեն բարձրացրել է Հայաստանի ներդրումային գրավչությունը արհեստական ինտելեկտի ոլորտում աշխատող միջազգային ընկերությունների համար: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության փոխնախարար Գևորգ Մանթաշյանը՝ ընդգծելով, որ նախաձեռնությունը կարևոր ազդանշան է դարձել համաշխարհային շուկայի համար:
Նրա խոսքով, նախագծի հայտարարությունից և մեկնարկից հետո Հայաստանի նկատմամբ հետաքրքրություն են ցուցաբերել նոր գործընկերներ, այդ թվում՝ արտասահմանյան ընկերություններ, որոնք դիտարկում են երկրի տարածքում արհեստական ինտելեկտի նմանատիպ նախագծեր իրականացնելու հնարավորությունը։ Ներկայումս նրանց հետ բանակցություններ են ընթանում, որոնց ընթացքում պոտենցիալ ներդրողներն ուսումնասիրում են, թե ինչ պայմաններ, ենթակառուցվածքներ և կարգավորող միջավայր կարող է առաջարկել հայկական կառավարությունը:
Ընկերությունների անունները դեռևս չեն հրապարակվում, քանի որ քննարկումները գտնվում են աշխատանքային փուլում։ Սակայն, ինչպես նշել է Մանթաշյանը, նման հետաքրքրության փաստն ինքնին խոսում է այն մասին, որ Firebird-ի նախագիծը դարձել է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի հնարավորությունների մի տեսակ ցուցափեղկ և ի վիճակի է շղթայական ռեակցիա առաջացնել արհեստական ինտելեկտի ենթակառուցվածքում նոր ներդրումների համար:

The AI data center project by Firebird has significantly increased Armenia's investment attractiveness for international companies working in the field of artificial intelligence. This was stated by the Deputy Minister of High-Tech Industry of Armenia, Gevorg Mantashyan, emphasizing that the initiative has become an important signal for the global market.
According to him, after the announcement and launch of the project, new partners, including foreign companies, showed interest in Armenia, considering the possibility of implementing similar AI projects in the country. Negotiations are currently underway with them, during which potential investors are studying what conditions, infrastructure, and regulatory environment the Armenian government can offer.
The names of the companies have not yet been disclosed, as the discussions are at a working stage. However, as Mantashyan noted, the very fact of such interest indicates that the Firebird project has become a kind of showcase of Armenia's capabilities in the field of high technology and is capable of triggering a chain reaction of new investments in AI infrastructure.