"Մեր հպարտությունը". "Ռոսատոմ"-ի ղեկավարը Հայկական ատոմակայանն անվանել է ԽՍՀՄ լավագույն ատոմային նախագիծը
Սպիտակի երկրաշարժը վերապրած կայանը տասնամյակներ անց շարունակում է գործել
"Ռոսատոմ"-ի ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչովը Հայկական ատոմակայանն անվանել է Խորհրդային Միության լավագույն ատոմային նախագիծը, որը շարունակում է աշխատել մինչ օրս։ Հայտարարությունը հնչել է դեկտեմբերի 12-ին Մոսկվայում՝ Համառուսաստանյան ցուցահանդեսային կենտրոնում, Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի և գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության միջազգային կոնֆերանսին մասնակցող պաշտոնական պատվիրակությունների ղեկավարների կողմից «Ատոմ» թանգարան այցելության ժամանակ:
Շնորհանդեսի ժամանակ Լիխաչովը հիշեցրել է սեյսմակայուն ВВЭР-440 ռեակտորների հիման վրա կառուցված կայանի եզակի պատմությունը։ Հայկական ատոմակայանը վերապրել է 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժը, որից հետո այն կանգնեցվել է, սակայն ավելի ուշ երկրորդ էներգաբլոկը վերականգնվել և կրկին գործարկվել է։ «Դա պարզապես մեր հպարտությունն է։ Սա Խորհրդային Միության լավագույն ատոմային նախագիծն է, որը մինչ օրս աշխատում է»,- ընդգծել է «Ռոսատոմ»-ի ղեկավարը։
Հայկական ատոմակայան
Նրա խոսքով՝ գործող բլոկի շահագործման ժամկետն արդեն երկարաձգվել է մինչև 2026 թվականը, իսկ Հայաստանի իշխանությունները գործարկել են կայանի աշխատանքը մինչև 2036 թվականը երկարաձգելու գործընթացը։ «Ռոսատոմ»-ը պատրաստ է ակտիվորեն մասնակցել այդ գործընթացին՝ զուգահեռաբար առաջարկելով գործընկերներին անցում կատարել չորրորդ սերնդի ատոմային էներգետիկային՝ արագ ռեակտորներով, միջուկային վառելիքի փակ ցիկլով և ուրանի պահանջարկի բազմակի կրճատմամբ։ Միևնույն ժամանակ, Հայաստանում շարունակվում է ատոմակայանի արդիականացման ծրագրի իրականացումը և նոր էներգաբլոկի կառուցման նախապատրաստումը։

"Our Pride": Rosatom Head Calls Armenian NPP the Best Soviet Nuclear Project
Rosatom Head Alexey Likhachev called the Armenian NPP the best nuclear project of the Soviet Union, which continues to operate to this day. The statement was made on December 12 in Moscow at VDNH during a visit to the "Atom" museum by Russian Prime Minister Mikhail Mishustin and heads of official delegations participating in the International Conference on Cooperation in Science and Technology.
During the presentation, Likhachev recalled the unique history of the plant, built on the basis of earthquake-resistant VVER-440 reactors. The Armenian NPP survived the Spitak earthquake in 1988, after which it was shut down, but later the second power unit was restored and re-commissioned. "This is simply our pride. This is the best nuclear project of the Soviet Union, which still works," the head of Rosatom emphasized.
According to him, the service life of the existing unit has already been extended until 2026, and the Armenian authorities have launched the procedure for extending the plant's operation until 2036. Rosatom is ready to actively participate in this process, while offering partners a transition to fourth-generation nuclear energy - with fast reactors, a closed nuclear fuel cycle and a multiple reduction in the need for uranium. At the same time, Armenia continues to implement a program to modernize the nuclear power plant and prepare for the construction of a new power unit.