Եվրասիական տնտեսական միության երկրների կառավարությունների ղեկավարները սահմանել են ապրանքների թվային մակնշման համակարգի զարգացման հետագա ուղղությունները։ Հիշեցնենք, որ Հայաստանը 2015 թվականից հանդիսանում է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) լիիրավ անդամ՝ Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի հետ միասին։
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովից հայտնել են, որ համապատասխան հարցը քննարկվել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում։ Խոսքը ԵԱՏՄ տարածքում արդեն գործող արտադրանքի նույնականացման համակարգի էվոլյուցիայի հաջորդ փուլի մասին է։
Հաշվի առնելով 2025 թվականի հունիսին միության առաջնորդների գագաթնաժողովում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ նշվել են առանցքային առաջնահերթությունները։ Դրանց թվում են՝ ԵՏՀ տեղեկատվական հարթակի հիման վրա մակնշման համակարգի ինտեգրումը և դրա տեխնոլոգիական զարգացումը, ինչպես նաև ազգային վերահսկողական համակարգերի հետ համադրման շնորհիվ ապրանքների օրինականության և անվտանգության նկատմամբ վերահսկողության ուժեղացումը։ Առանձին ուշադրություն է դարձվել մեխանիզմների մշակմանը, որոնք ապահովում են մակնշված արտադրանքի ազատ տեղաշարժը ԵԱՏՄ ներսում։
Նախատեսվում է նաև արդիականացնել միության տեղեկատվական համակարգերը, որոնց միջոցով իրականացվում է մակնշված ապրանքների վերաբերյալ տվյալների փոխանակումը, ներառյալ կոդերի պատվիրման և տրամադրման գործընթացները։ ԵՏՀ առևտրի հարցերով նախարար Անդրեյ Սլեպնևի խոսքով, մակնշման համակարգն ընդհանուր առմամբ արդեն ձևավորվել է, իսկ հաջորդ քայլը կլինի դրա արդյունավետության բարձրացումը կեղծիքների դեմ պայքարում՝ շեշտը դնելով ապրանքների անվտանգության և օրինականության վերահսկողության վրա դրանց շրջանառության մեջ մտնելիս։

Главы правительств стран Евразийского экономического союза определили дальнейшие направления развития системы цифровой маркировки товаров. Напомним, Армения входит в Евразийский экономический союз (ЕАЭС) и является его полноправным членом с 2015 года, наряду с Россией, Белоруссией, Казахстаном и Кыргызстаном.
Как сообщили в Евразийской экономической комиссии, соответствующий вопрос был рассмотрен на заседании Евразийского межправительственного совета. Речь идет о следующем этапе эволюции уже действующей системы идентификации продукции на пространстве ЕАЭС.
С учетом договоренностей, достигнутых на саммите лидеров союза в июне 2025 года, были обозначены ключевые приоритеты. Среди них — интеграция системы маркировки на базе информационной платформы ЕЭК и ее технологическое развитие, а также усиление контроля за легальностью и безопасностью товаров за счет сопряжения с национальными надзорными системами. Отдельное внимание уделено доработке механизмов, обеспечивающих свободное перемещение маркированной продукции внутри ЕАЭС.
Также планируется модернизировать информационные системы союза, через которые осуществляется обмен данными о маркированных товарах, включая процессы заказа и выдачи кодов. По словам министра по торговле ЕЭК Андрея Слепнева, система маркировки в целом уже сформирована, а следующим шагом станет повышение ее эффективности в противодействии контрафакту, с акцентом на контроль безопасности и легальности товаров при их вводе в оборот.