Նոր պետական ծրագրի շրջանակներում կառուցվող դպրոցները Հայաստանի վերափոխումների առանցքային տարրն են։ Այս մասին հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Այանիստում նորակառույց դպրոց կատարած այցի ժամանակ։ Նրա խոսքով, նման օբյեկտները չի կարելի դիտարկել որպես տեղական նախաձեռնություններ. դրանք համակարգային նշանակություն ունեն երկրի ապագայի համար։
Փաշինյանն ընդգծել է, որ նոր դպրոցները խորհրդանշում են ոչ միայն ենթակառուցվածքների թարմացումը, այլև մոտեցումների և արժեքների խորը փոփոխությունները։ "Խոսքը ոչ միայն նոր շենքերի, այլև մտածողության նոր ձևի մասին է։ Նոր դպրոցը, ցանկացած նոր շենք արտահայտում է մտածողության փոփոխությունը և այն վերափոխումը, որը պետք է արտացոլվի մեր երեխաների մեջ", - նշել է վարչապետը։ Նա հավելել է, որ կրթության նոր չափանիշները և ուսուցիչների հավաստագրման համակարգը նույնպես այս գործընթացի մաս են կազմում։
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ նոր մտածողությունը մեկընդմիշտ տրված ձև չէ և պետք է անընդհատ զարգանա։ Դպրոցականներին դիմելով՝ Փաշինյանը նշել է, որ նոր դպրոցները պետության հոգատարության և սիրո արտահայտությունն են աճող սերնդի նկատմամբ, ինչպես նաև ներդրում Հայաստանի երկարաժամկետ զարգացման մեջ։

Schools being built as part of a new state project are a key element of Armenia's transformation. This was stated by Prime Minister Nikol Pashinyan during a visit to the newly built school in Ayanist. According to him, such facilities cannot be considered as local initiatives - they are of systemic importance for the future of the country.
Pashinyan emphasized that the new schools symbolize not just the renewal of infrastructure, but profound changes in approaches and values. "It's not just about new buildings, but about a new way of thinking. A new school, any new building expresses a change in thinking and the transformation that should be reflected in our children," the Prime Minister noted. He added that new education standards and a teacher certification system are also part of this process.
The head of government emphasized that the new thinking is not a once-and-for-all given form and must constantly evolve. Addressing the schoolchildren, Pashinyan noted that the new schools are an expression of the state's care and love for the younger generation, as well as an investment in the long-term development of Armenia.