Նոր դպրոցները փոփոխությունների հիմքն են. Փաշինյանն դրանք անվանել է Հայաստանի վերափոխման անկյունաքարը
Վարչապետը հայտարարել է, որ խոսքը ոչ միայն շենքերի, այլև նոր մտածողության մասին է, որը պետք է ձևավորվի երեխաների մոտ
Նոր պետական ծրագրի շրջանակներում կառուցվող դպրոցները Հայաստանի վերափոխումների առանցքային տարրն են։ Այս մասին հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Այանիստում նորակառույց դպրոց կատարած այցի ժամանակ։ Նրա խոսքով, նման օբյեկտները չի կարելի դիտարկել որպես տեղական նախաձեռնություններ. դրանք համակարգային նշանակություն ունեն երկրի ապագայի համար։
Փաշինյանն ընդգծել է, որ նոր դպրոցները խորհրդանշում են ոչ միայն ենթակառուցվածքների թարմացումը, այլև մոտեցումների և արժեքների խորը փոփոխությունները։ "Խոսքը ոչ միայն նոր շենքերի, այլև մտածողության նոր ձևի մասին է։ Նոր դպրոցը, ցանկացած նոր շենք արտահայտում է մտածողության փոփոխությունը և այն վերափոխումը, որը պետք է արտացոլվի մեր երեխաների մեջ", - նշել է վարչապետը։ Նա հավելել է, որ կրթության նոր չափանիշները և ուսուցիչների հավաստագրման համակարգը նույնպես այս գործընթացի մաս են կազմում։
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ նոր մտածողությունը մեկընդմիշտ տրված ձև չէ և պետք է անընդհատ զարգանա։ Դպրոցականներին դիմելով՝ Փաշինյանը նշել է, որ նոր դպրոցները պետության հոգատարության և սիրո արտահայտությունն են աճող սերնդի նկատմամբ, ինչպես նաև ներդրում Հայաստանի երկարաժամկետ զարգացման մեջ։

Новые школы — фундамент перемен: Пашинян назвал их краеугольным камнем трансформации Армении
Премьер заявил, что речь идет не только о зданиях, но и о новом мышлении, которое должно формироваться у детей
Школы, строящиеся в рамках нового государственного проекта, являются ключевым элементом преобразований Армении. Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян во время визита в недавно построенную школу в Айанисте. По его словам, такие объекты нельзя рассматривать как локальные инициативы — они имеют системное значение для будущего страны.
Пашинян подчеркнул, что новые школы символизируют не просто обновление инфраструктуры, а глубокие изменения в подходах и ценностях. «Речь идёт не только о новых зданиях, но и о новом образе мышления. Новая школа, любое новое здание выражает изменение мышления и ту трансформацию, которая должна отразиться в наших детях», — отметил премьер-министр. Он добавил, что новые стандарты образования и система сертификации учителей также являются частью этого процесса.
Глава правительства подчеркнул, что новое мышление не является раз и навсегда заданной формой и должно постоянно развиваться. Обращаясь к школьникам, Пашинян отметил, что новые школы — это выражение заботы и любви государства к подрастающему поколению, а также инвестиция в долгосрочное развитие Армении.