100 միլիոն եվրո "կանաչ" թռիչքի համար. Հայաստանը շեշտը դնում է վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների և նոր աշխատատեղերի վրա
Երկիրը ԵՄ-ի հետ մեկնարկում է կայուն աճի նոր ծրագիր
Եվրոպական ներդրումային բանկը և Արդշինբանկը հայտարարել են 100 միլիոն եվրո ընդհանուր ծավալով լայնածավալ ֆինանսական ծրագրի մեկնարկի մասին, որն ուղղված է Հայաստանում բիզնեսի աջակցությանը և աշխատատեղերի ստեղծմանը: Երևանում ստորագրված վարկային համաձայնագիրը ԵՆԲ-ի և Արդշինբանկի միջև առաջին ուղղակի գործընկերությունն է և կենտրոնացած է տնտեսության երկարաժամկետ զարգացման վրա՝ շեշտը դնելով կայունության և տեխնոլոգիական արդիականացման վրա:
ԵՆԲ-ից ստացված միջոցներն Արդշինբանկը կուղղի փոքր և միջին ձեռնարկություններին, ինչպես նաև միջին կապիտալիզացիա ունեցող ընկերություններին: Ֆինանսավորումը նախատեսված է արտադրությունների ընդլայնման, նոր տեխնոլոգիաների ներդրման և մրցունակության բարձրացման համար ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին շուկաներում: Հատուկ ուշադրություն է դարձվում էկոլոգիական օրակարգին. միջոցները կուղղվեն "կանաչ" վարկավորմանը՝ էներգաարդյունավետության, վերականգնվող էներգետիկայի և այլ կայուն լուծումների ոլորտում իրականացվող նախագծերին:
Վարկերի մի մասը կարող է տրամադրվել դրամով, ինչը կնվազեցնի արժութային ռիսկերը բիզնեսի համար: Եվրոպական միությունը լրացուցիչ աջակցում է նախաձեռնությանը դրամաշնորհային ֆինանսավորմամբ՝ վարկային ռեսուրսներն ավելի մատչելի դարձնելով: Ակնկալվում է, որ ծրագիրը կընդգրկի մոտ 300 ընկերություն և թույլ կտա պահպանել ավելի քան 10 000 աշխատատեղ: Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2025 թվականի դեկտեմբերի 12-ին՝ Արդշինբանկի ղեկավարության, ԵՆԲ-ի ներկայացուցիչների և Հայաստանում ԵՄ դեսպանի մասնակցությամբ:

100 million euros for a "green" leap: Armenia bets on renewable energy sources and new jobs
The European Investment Bank and Ardshinbank have announced the launch of a large-scale financial program worth 100 million euros to support business and create jobs in Armenia. The credit agreement, signed in Yerevan, is the first direct partnership between the EIB and Ardshinbank and focuses on long-term economic development with an emphasis on sustainability and technological modernization.
Ardshinbank will direct the funds received from the EIB to small and medium-sized enterprises, as well as mid-cap companies. The financing is intended to expand production, introduce new technologies and increase competitiveness in both domestic and foreign markets. Special attention is paid to the environmental agenda: the funds will be directed to "green" lending - projects in the field of energy efficiency, renewable energy and other sustainable solutions.
Part of the loans can be provided in drams, which will reduce currency risks for businesses. The European Union further supports the initiative with grant funding, making borrowed resources more accessible. The program is expected to cover about 300 companies and save over 10,000 jobs. The agreement was signed on December 12, 2025 with the participation of the management of Ardshinbank, representatives of the EIB and the EU Ambassador to Armenia.