Եվրոպական ներդրումային բանկը և Արդշինբանկը հայտարարել են 100 միլիոն եվրո ընդհանուր ծավալով լայնածավալ ֆինանսական ծրագրի մեկնարկի մասին, որն ուղղված է Հայաստանում բիզնեսի աջակցությանը և աշխատատեղերի ստեղծմանը: Երևանում ստորագրված վարկային համաձայնագիրը ԵՆԲ-ի և Արդշինբանկի միջև առաջին ուղղակի գործընկերությունն է և կենտրոնացած է տնտեսության երկարաժամկետ զարգացման վրա՝ շեշտը դնելով կայունության և տեխնոլոգիական արդիականացման վրա:
ԵՆԲ-ից ստացված միջոցներն Արդշինբանկը կուղղի փոքր և միջին ձեռնարկություններին, ինչպես նաև միջին կապիտալիզացիա ունեցող ընկերություններին: Ֆինանսավորումը նախատեսված է արտադրությունների ընդլայնման, նոր տեխնոլոգիաների ներդրման և մրցունակության բարձրացման համար ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին շուկաներում: Հատուկ ուշադրություն է դարձվում էկոլոգիական օրակարգին. միջոցները կուղղվեն "կանաչ" վարկավորմանը՝ էներգաարդյունավետության, վերականգնվող էներգետիկայի և այլ կայուն լուծումների ոլորտում իրականացվող նախագծերին:
Վարկերի մի մասը կարող է տրամադրվել դրամով, ինչը կնվազեցնի արժութային ռիսկերը բիզնեսի համար: Եվրոպական միությունը լրացուցիչ աջակցում է նախաձեռնությանը դրամաշնորհային ֆինանսավորմամբ՝ վարկային ռեսուրսներն ավելի մատչելի դարձնելով: Ակնկալվում է, որ ծրագիրը կընդգրկի մոտ 300 ընկերություն և թույլ կտա պահպանել ավելի քան 10 000 աշխատատեղ: Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2025 թվականի դեկտեմբերի 12-ին՝ Արդշինբանկի ղեկավարության, ԵՆԲ-ի ներկայացուցիչների և Հայաստանում ԵՄ դեսպանի մասնակցությամբ:

Европейский инвестиционный банк и Ардшинбанк объявили о запуске масштабной финансовой программы объёмом 100 млн евро, направленной на поддержку бизнеса и создание рабочих мест в Армении. Подписанное в Ереване кредитное соглашение стало первым прямым партнёрством между ЕИБ и Ардшинбанком и ориентировано на долгосрочное развитие экономики с акцентом на устойчивость и технологическую модернизацию.
Полученные от ЕИБ средства Ардшинбанк направит малым и средним предприятиям, а также компаниям средней капитализации. Финансирование предназначено для расширения производств, внедрения новых технологий и повышения конкурентоспособности как на внутреннем, так и на внешних рынках. Особое внимание уделено экологической повестке: средства будут направлены на «зелёное» кредитование — проекты в сфере энергоэффективности, возобновляемой энергетики и других устойчивых решений.
Часть кредитов может предоставляться в драмах, что снизит валютные риски для бизнеса. Европейский союз дополнительно поддерживает инициативу грантовым финансированием, делая заёмные ресурсы более доступными. Ожидается, что программа охватит около 300 компаний и позволит сохранить свыше 10 000 рабочих мест. Соглашение было подписано 12 декабря 2025 года при участии руководства Ардшинбанка, представителей ЕИБ и посла ЕС в Армении.