Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հաստատել է, որ Երևանի և Բաքվի միջև իսկապես բանակցություններ են ընթացել Ադրբեջանից Հայաստան նավթի և նավթամթերքների հնարավոր մատակարարումների շուրջ։ Նրա խոսքով՝ համապատասխան քննարկումը տեղի է ունեցել օրերս Գաբալայում՝ ադրբեջանցի գործընկեր Շահին Մուստաֆաևի հետ հանդիպման ժամանակ։
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք որևէ պայմանավորվածություն արդեն ձեռք է բերվել, Գրիգորյանը նշել է, որ բանակցությունները տեղի են ունեցել, և համագործակցության իրական հնարավորություններ կան։ Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ խոսքը դեռևս կոնկրետ պայմանագրերի կամ ապագա մատակարարումների հաստատված պարամետրերի մասին չէ։
Խոսելով վառելիքի ծավալների, Հայաստանի կողմից պոտենցիալ գնորդների, գների և ադրբեջանական նավթի և նավթամթերքների մրցունակության մասին՝ Ռուսաստանից մատակարարումների համեմատ, փոխվարչապետը պարզաբանել է, որ հետագա քայլերը գտնվում են մասնավոր ընկերությունների պատասխանատվության գոտում։ Նրա խոսքով՝ հնարավոր գործարքները կլինեն բացառապես շուկայական բնույթի։ Ավելի վաղ Բաքվում նույնպես հաստատել էին Հայաստան վառելիքի արտահանման շուրջ քննարկման փաստը։

Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan confirmed that negotiations on possible supplies of oil and petroleum products from Azerbaijan to Armenia had indeed taken place between Yerevan and Baku. According to him, the relevant discussion took place the other day in Gabala during a meeting with his Azerbaijani counterpart Shahin Mustafayev.
Answering the question whether any agreements have already been reached, Grigoryan noted that negotiations had taken place and there are real opportunities for cooperation. At the same time, he stressed that we are not yet talking about specific contracts or approved parameters for future deliveries.
Speaking about the volume of fuel, potential buyers from Armenia, prices and competitiveness of Azerbaijani oil and petroleum products compared to supplies from Russia, the Deputy Prime Minister explained that further steps are the responsibility of private companies. According to him, possible transactions will be exclusively market-based. Earlier, Baku also confirmed the fact of discussing fuel exports to Armenia.