Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հաստատել է, որ Երևանի և Բաքվի միջև իսկապես բանակցություններ են ընթացել Ադրբեջանից Հայաստան նավթի և նավթամթերքների հնարավոր մատակարարումների շուրջ։ Նրա խոսքով՝ համապատասխան քննարկումը տեղի է ունեցել օրերս Գաբալայում՝ ադրբեջանցի գործընկեր Շահին Մուստաֆաևի հետ հանդիպման ժամանակ։
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք որևէ պայմանավորվածություն արդեն ձեռք է բերվել, Գրիգորյանը նշել է, որ բանակցությունները տեղի են ունեցել, և համագործակցության իրական հնարավորություններ կան։ Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ խոսքը դեռևս կոնկրետ պայմանագրերի կամ ապագա մատակարարումների հաստատված պարամետրերի մասին չէ։
Խոսելով վառելիքի ծավալների, Հայաստանի կողմից պոտենցիալ գնորդների, գների և ադրբեջանական նավթի և նավթամթերքների մրցունակության մասին՝ Ռուսաստանից մատակարարումների համեմատ, փոխվարչապետը պարզաբանել է, որ հետագա քայլերը գտնվում են մասնավոր ընկերությունների պատասխանատվության գոտում։ Նրա խոսքով՝ հնարավոր գործարքները կլինեն բացառապես շուկայական բնույթի։ Ավելի վաղ Բաքվում նույնպես հաստատել էին Հայաստան վառելիքի արտահանման շուրջ քննարկման փաստը։

Вице-премьер Армении Мгер Григорян подтвердил, что между Ереваном и Баку действительно велись переговоры о возможных поставках нефти и нефтепродуктов из Азербайджана в Армению. По его словам, соответствующее обсуждение состоялось на днях в Габале во время встречи с азербайджанским коллегой Шахином Мустафаевым.
Отвечая на вопрос, достигнуты ли уже какие-либо договорённости, Григорян отметил, что переговоры имели место и существуют реальные возможности для сотрудничества. При этом он подчеркнул, что речь пока не идёт о конкретных контрактах или утверждённых параметрах будущих поставок.
Говоря об объёмах топлива, потенциальных покупателях со стороны Армении, ценах и конкурентоспособности азербайджанских нефти и нефтепродуктов по сравнению с поставками из России, вице-премьер пояснил, что дальнейшие шаги находятся в зоне ответственности частных компаний. По его словам, возможные сделки будут носить исключительно рыночный характер. Ранее в Баку также подтвердили факт обсуждения топливного экспорта в Армению.