Հայաստանը TRIPP երթուղու իրականացումից ավելի շատ օգուտներ կստանա, քան մյուս պետությունները, Civilnet-ին տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը։ Նրա խոսքով՝ "Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար Թրամփի երթուղին" ի զորու է կապել Արևելքն ու Արևմուտքը, իսկ հեռանկարում՝ միավորել Կենտրոնական Ասիան Արևմտյան Եվրոպայի հետ Հարավային Կովկասի միջոցով։
Քվինը նշել է, որ տարածաշրջանը երկար ժամանակ մնացել է նեղ տեղ աշխարհաքաղաքական գործոնների պատճառով։ Անվտանգ և հուսալի տարանցիկ ուղու ստեղծումը, որը կանցնի Նախիջևանով, Հայաստանով, Գյումրիով և այնուհետև դեպի Թուրքիայի Կարսի նահանգ, նոր միջանցք կբացի փոխադրումների և առևտրի համար։ Նրա խոսքով՝ կշահեն գրեթե բոլոր այն երկրները, որոնցով կանցնի երթուղին, սակայն Հայաստանի համար էֆեկտն առանձնապես նշանակալի կլինի։
Դեսպանն ընդգծել է, որ Հայաստանն ավելի քան 30 տարի ապրել է փակ արևելյան և արևմտյան սահմաններով, իսկ TRIPP-ը ի զորու է արմատապես փոխել այդ իրավիճակը։ Նախագիծը նախատեսվում է զարգացնել ԱՄՆ-ի հետ համատեղ՝ Հայաստանում գրանցված հայ-ամերիկյան հատուկ համատեղ ձեռնարկության միջոցով։ Երկիրը մշտապես մասնակցելու է բանակցություններին, ինչը, ըստ Քվինի, պետք է երաշխավորի Հայաստանի տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և իրավասության պահպանումը։ Ենթակառուցվածքային նախագծի իրականացումը նախատեսվում է սկսել 2026 թվականին։

Armenia will benefit more from the implementation of the TRIPP route than other countries, US Ambassador to Armenia Kristina Kvien said in an interview with Civilnet. According to her, the "Trump Route for International Peace and Prosperity" is capable of connecting East and West, and in the future, uniting Central Asia with Western Europe through the South Caucasus.
Kvien noted that the region has long remained a bottleneck due to geopolitical factors. The creation of a safe and reliable transit route that will pass through Nakhichevan, Armenia, Gyumri and further to the Turkish province of Kars will open a new corridor for transportation and trade. According to her, almost all countries through which the route passes will benefit, but the effect will be especially significant for Armenia.
The Ambassador emphasized that Armenia has lived with closed eastern and western borders for more than 30 years, and TRIPP is capable of radically changing this situation. The project is planned to be developed jointly with the United States through a special Armenian-American joint venture registered in Armenia. The country will constantly participate in negotiations, which, according to Kvien, should guarantee respect for the territorial integrity, sovereignty and jurisdiction of Armenia. The implementation of the infrastructure project is scheduled to begin in 2026.