Հայաստանը TRIPP երթուղու իրականացումից ավելի շատ օգուտներ կստանա, քան մյուս պետությունները, Civilnet-ին տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը։ Նրա խոսքով՝ "Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար Թրամփի երթուղին" ի զորու է կապել Արևելքն ու Արևմուտքը, իսկ հեռանկարում՝ միավորել Կենտրոնական Ասիան Արևմտյան Եվրոպայի հետ Հարավային Կովկասի միջոցով։
Քվինը նշել է, որ տարածաշրջանը երկար ժամանակ մնացել է նեղ տեղ աշխարհաքաղաքական գործոնների պատճառով։ Անվտանգ և հուսալի տարանցիկ ուղու ստեղծումը, որը կանցնի Նախիջևանով, Հայաստանով, Գյումրիով և այնուհետև դեպի Թուրքիայի Կարսի նահանգ, նոր միջանցք կբացի փոխադրումների և առևտրի համար։ Նրա խոսքով՝ կշահեն գրեթե բոլոր այն երկրները, որոնցով կանցնի երթուղին, սակայն Հայաստանի համար էֆեկտն առանձնապես նշանակալի կլինի։
Դեսպանն ընդգծել է, որ Հայաստանն ավելի քան 30 տարի ապրել է փակ արևելյան և արևմտյան սահմաններով, իսկ TRIPP-ը ի զորու է արմատապես փոխել այդ իրավիճակը։ Նախագիծը նախատեսվում է զարգացնել ԱՄՆ-ի հետ համատեղ՝ Հայաստանում գրանցված հայ-ամերիկյան հատուկ համատեղ ձեռնարկության միջոցով։ Երկիրը մշտապես մասնակցելու է բանակցություններին, ինչը, ըստ Քվինի, պետք է երաշխավորի Հայաստանի տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և իրավասության պահպանումը։ Ենթակառուցվածքային նախագծի իրականացումը նախատեսվում է սկսել 2026 թվականին։

Армения получит больше преимуществ от реализации маршрута TRIPP, чем другие государства, заявила посол США в Армении Кристина Квин в интервью Civilnet. По её словам, «Маршрут Трампа для международного мира и процветания» способен связать Восток и Запад, а в перспективе объединить Центральную Азию с Западной Европой через Южный Кавказ.
Квин отметила, что регион долгое время оставался узким местом из-за геополитических факторов. Создание безопасного и надёжного транзитного пути, который пройдёт через Нахичеван, Армению, Гюмри и далее к турецкой провинции Карс, откроет новый коридор для перевозок и торговли. По её словам, выиграют практически все страны, через которые пройдёт маршрут, однако для Армении эффект будет особенно значительным.
Посол подчеркнула, что Армения более 30 лет жила с закрытыми восточными и западными границами, а TRIPP способен радикально изменить эту ситуацию. Проект планируется развивать совместно с США через специальное армяно-американское совместное предприятие, зарегистрированное в Армении. Страна будет постоянно участвовать в переговорах, что, по словам Квин, должно гарантировать соблюдение территориальной целостности, суверенитета и юрисдикции Армении. Реализацию инфраструктурного проекта планируется начать в 2026 году.