Վերջին տարիներին Հայաստանում նկատելի բեկում է տեղի ունեցել օտարերկրյա ներդրողների ներկայության առումով։ 2022 թվականի համեմատությամբ շուկան յուրօրինակ "քվանտային թռիչք" է ապրել, "ԱՐԿԱ" գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է Freedom Broker Armenia-ի տնօրեն Հովակ Հովակիմյանը։ Նրա խոսքով, այսօր ընկերության հաճախորդների շրջանում զգալիորեն աճել է արտասահմանյան ներդրողների մասնաբաժինը, ինչն էլ խոսում է հայկական ֆինանսական շուկայի նկատմամբ հետաքրքրության աճի մասին։
Օտարերկրյա կապիտալը գալիս է հասկանալի գործիքների և ներդրումների դյուրացված հասանելիության հետևից։ Որպես օրինակ Հովակիմյանը բերեց Team Holding-ի պարտատոմսերի տեղաբաշխումը, որտեղ Freedom Broker Armenia-ն հանդես է գալիս որպես անդերգրայթեր։ Թողարկման ընդհանուր ծավալը կազմում է 35 միլիոն դոլար, և այդ միջոցների կեսից ավելին, ըստ նրա սպասումների, կապահովեն հենց օտարերկրյա ներդրողները։ Նա նշել է, որ նման հետաքրքրությունը դրական ազդանշան է տնտեսության և տեղական բիզնեսի համար։
Ընդ որում, ներդրողների վարքագծի վրա, ինչպես տեղական, այնպես էլ արտասահմանյան, առաջին հերթին ազդում են գնաճը և տոկոսադրույքների քաղաքականությունը։ Հայաստանում փոքր ֆոնդային շուկայի պայմաններում շեշտը դրվում է ֆիքսված եկամտաբերություն ունեցող գործիքների վրա, որոնք ավելի հաճախ են ընտրում տեղացի հաճախորդները, մինչդեռ օտարերկրացիներն ավելի ակտիվորեն են նայում ֆոնդային շուկային։ Հովակիմյանի խոսքով, մասնավոր ներդրողներն ավելի կարգապահ են դարձել, կապիտալի շուկան՝ ավելի նկատելի, իսկ ֆինանսական հատվածի զարգացումն ավելի ու ավելի է գնում դեպի թվայնացում։

Armenia has experienced a noticeable shift in terms of the presence of foreign investors in recent years. Compared to 2022, the market has undergone a kind of "quantum leap," said Hovak Ovakimyan, Director of Freedom Broker Armenia, in an interview with the ARKA news agency. According to him, the proportion of foreign investors among the company's clients has increased significantly today, which indicates a growing interest in the Armenian financial market.
Foreign capital arrives following the emergence of clear instruments and simplified access to investments. As an example, Ovakimyan cited the placement of Team Holding bonds, where Freedom Broker Armenia acts as the underwriter. The total issue volume is 35 million dollars, and more than half of these funds, he expects, will be provided by foreign investors. He noted that such interest is a positive signal for the economy and local business.
At the same time, investor behavior, both local and foreign, is primarily influenced by inflation and interest rate policies. In the context of a small stock market in Armenia, the focus shifts towards fixed-income instruments, which are more often chosen by local clients, while foreigners are more actively looking at the stock market. According to Ovakimyan, private investors have become more disciplined, the capital market has become more noticeable, and the development of the financial sector is increasingly moving towards digitalization.