Այսօր Ադրբեջանից Հայաստան է մեկնել նավթամթերքի առաջին առևտրային խմբաքանակը՝ SOCAR-ի արտադրության АИ-95 բենզինով 22 երկաթուղային վագոն։ Ինչպես հայտնում են լրատվամիջոցները, մատակարարումն ունի բացառապես առևտրային բնույթ։ Արտահանման շուրջ պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել նոյեմբերի 28-ին Գաբալայում կայացած հանդիպման ժամանակ, որտեղ բանակցություններ են վարել երկու երկրների փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Շահին Մուստաֆաևը։
Ադրբեջանում АИ-95 բենզինի բազային գինը մոտ 0,65 դոլար է մեկ լիտրի համար։ Նույնիսկ եթե արտահանման համար այն ավելի ցածր լինի մանրածախից, երկաթուղով փոխադրումը, լոգիստիկան և բեռնաթափումը կավելացնեն մոտ 0,10 դոլար։ Այսպիսով, սահմանին վառելիքի արժեքը կարող է կազմել մոտ 0,75 դոլար մեկ լիտրի համար։
Հայաստան ներմուծելուց հետո գնին գումարվում են հարկերն ու տուրքերը՝ ԱԱՀ-ն, մաքսատուրքերը և ձևակերպումը, ինչն էլ ավելի է բարձրացնում արժեքը 20-30%-ով։ Արդյունքում, բենզինի գինը մինչև ավտոլցակայան կարող է հասնել 0,90-1,00 դոլարի մեկ լիտրի համար, իսկ մեծածախ վաճառողների և լցակայանների մարժայի հաշվառմամբ՝ 1,10-1,30 դոլար, կամ մոտ 420-495 դրամ։ Սա նշանակում է, որ ադրբեջանական բենզինը դժվար թե դառնա "էժան բեկում". առավելագույնը՝ գնային համարժեքություն կամ չափավոր նվազում՝ համեմատած մեկ լիտրի դիմաց մոտ 520 դրամ ընթացիկ գների հետ։

Today, the first commercial batch of petroleum products was sent from Azerbaijan to Armenia - 22 railway wagons with AI-95 gasoline produced by SOCAR. According to media reports, the supply is exclusively commercial in nature. The export agreement was reached on November 28 at a meeting in Gabala, where the Deputy Prime Ministers of the two countries, Mher Grigoryan and Shahin Mustafayev, held negotiations.
The base price of AI-95 gasoline in Azerbaijan is about $0.65 per liter. Even if it turns out to be slightly lower than the retail price for export, transportation by rail, logistics and handling will add approximately $0.10. Thus, at the border, the cost of fuel may be about $0.75 per liter.
After import into Armenia, taxes and fees are added to the price - VAT, customs duties and processing, which increases the cost by another 20-30%. As a result, the price of gasoline to gas stations may reach $0.90-1.00 per liter, and taking into account the margin of wholesalers and gas stations - $1.10-1.30, or approximately 420-495 drams. This means that Azerbaijani gasoline is unlikely to become a "cheap breakthrough": at most, price parity or a moderate decrease compared to current prices of about 520 drams per liter.