Հայաստանը և Գերմանիան պայմանավորվել են համագործակցել ավիացիոն պատահարների և լուրջ միջադեպերի հետաքննության ոլորտում։ Համապատասխան փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցքների նախարարության համապատասխան ստորաբաժանման և Գերմանիայի ավիացիոն պատահարների հետաքննության դաշնային բյուրոյի (BFU) ներկայացուցիչները։ Այս մասին հայտնել է հայկական գերատեսչության մամուլի ծառայությունը։
Փաստաթուղթը նախատեսում է ընդլայնված համագործակցություն քաղաքացիական ավիացիայի անվտանգության և միջադեպերի կանխարգելման հարցերում։ Համաձայնագրի շրջանակներում գերմանական կողմը, անհրաժեշտության դեպքում, աջակցություն կցուցաբերի Հայաստանին՝ մասնագիտացված սարքավորումների օգտագործումից մինչև ինքնաթիռի "սև արկղերի" թռիչքային տվյալների և աուդիո ձայնագրությունների վերծանումն ու վերլուծությունը։ Խոսքը վերաբերում է նաև տեխնիկական լաբորատորիաներին և խորհրդատվությանը՝ թռիչքային պիտանիության, աերոնավիգացիայի և օդանավակայանային ենթակառուցվածքների հարցերին։
Նշվում է, որ BFU-ի հետ համագործակցությունը տեղավորվում է 2021-2026 թվականների Հայաստանի կառավարության ծրագրի իրականացման մեջ։ Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է ավիացիոն պատահարների հետաքննության համար պատասխանատու մարմնի ինստիտուցիոնալ հնարավորությունների ամրապնդմանը և նրա աշխատանքների համապատասխանեցմանը միջազգային չափանիշներին։ Իշխանությունները հույս ունեն, որ Գերմանիայի հետ գործընկերությունը կբարձրացնի մասնագիտական պատրաստվածության մակարդակը և վստահությունը երկրի ավիացիոն անվտանգության համակարգի նկատմամբ։

Армения и Германия договорились о сотрудничестве в сфере расследования авиационных происшествий и серьёзных инцидентов. Соответствующий меморандум о взаимопонимании подписали представители профильного подразделения Министерства территориального управления и инфраструктур Армении и Федерального бюро по расследованию авиационных происшествий Германии (BFU). Об этом сообщила пресс-служба армянского ведомства.
Документ предусматривает расширенное взаимодействие в вопросах безопасности гражданской авиации и предотвращения инцидентов. В рамках соглашения немецкая сторона при необходимости будет оказывать поддержку Армении — от использования специализированного оборудования до расшифровки и анализа полётных данных и аудиозаписей бортовых самописцев. Также речь идёт о доступе к техническим лабораториям и консультациях по вопросам лётной годности, аэронавигации и аэродромной инфраструктуры.
Отмечается, что сотрудничество с BFU вписывается в реализацию программы правительства Армении на 2021–2026 годы. В частности, речь идёт об укреплении институциональных возможностей органа, отвечающего за расследование авиапроисшествий, и приведении его работы в соответствие с международными стандартами. Власти рассчитывают, что партнёрство с Германией повысит уровень профессиональной подготовки и доверие к системе авиационной безопасности страны.