Հայաստանը և Գերմանիան պայմանավորվել են համագործակցել ավիացիոն պատահարների և լուրջ միջադեպերի հետաքննության ոլորտում։ Համապատասխան փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցքների նախարարության համապատասխան ստորաբաժանման և Գերմանիայի ավիացիոն պատահարների հետաքննության դաշնային բյուրոյի (BFU) ներկայացուցիչները։ Այս մասին հայտնել է հայկական գերատեսչության մամուլի ծառայությունը։
Փաստաթուղթը նախատեսում է ընդլայնված համագործակցություն քաղաքացիական ավիացիայի անվտանգության և միջադեպերի կանխարգելման հարցերում։ Համաձայնագրի շրջանակներում գերմանական կողմը, անհրաժեշտության դեպքում, աջակցություն կցուցաբերի Հայաստանին՝ մասնագիտացված սարքավորումների օգտագործումից մինչև ինքնաթիռի "սև արկղերի" թռիչքային տվյալների և աուդիո ձայնագրությունների վերծանումն ու վերլուծությունը։ Խոսքը վերաբերում է նաև տեխնիկական լաբորատորիաներին և խորհրդատվությանը՝ թռիչքային պիտանիության, աերոնավիգացիայի և օդանավակայանային ենթակառուցվածքների հարցերին։
Նշվում է, որ BFU-ի հետ համագործակցությունը տեղավորվում է 2021-2026 թվականների Հայաստանի կառավարության ծրագրի իրականացման մեջ։ Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է ավիացիոն պատահարների հետաքննության համար պատասխանատու մարմնի ինստիտուցիոնալ հնարավորությունների ամրապնդմանը և նրա աշխատանքների համապատասխանեցմանը միջազգային չափանիշներին։ Իշխանությունները հույս ունեն, որ Գերմանիայի հետ գործընկերությունը կբարձրացնի մասնագիտական պատրաստվածության մակարդակը և վստահությունը երկրի ավիացիոն անվտանգության համակարգի նկատմամբ։

Armenia and Germany have agreed to cooperate in the investigation of aviation accidents and serious incidents. A memorandum of understanding to this effect was signed by representatives of the relevant division of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure of Armenia and the German Federal Bureau of Aircraft Accident Investigation (BFU), the Armenian ministry's press service reported.
The document provides for enhanced cooperation on civil aviation safety and incident prevention. Under the agreement, the German side will, if necessary, provide support to Armenia, from the use of specialized equipment to the decoding and analysis of flight data and audio recordings of flight recorders. It also refers to access to technical laboratories and advice on airworthiness, air navigation and aerodrome infrastructure.
It is noted that cooperation with the BFU fits into the implementation of the Armenian government's program for 2021-2026. In particular, it concerns the strengthening of the institutional capacity of the body responsible for the investigation of aviation accidents and bringing its work into line with international standards. The authorities expect that the partnership with Germany will increase the level of training and confidence in the country's aviation safety system.