Հայաստանի կենտրոնական բանկը կիբերխարդախությունների դեմ պայքարում մտադիր է կառուցել թվային ծառայությունների զարգացման և համակարգի ֆինանսական կայունության միջև հավասարակշռության վրա հիմնված քաղաքականություն: Այս մասին հայտարարել է կարգավորիչի ղեկավար Մարտին Գալստյանը՝ պատասխանելով "ԱՐԿԱ" գործակալության հարցին։ Նրա խոսքով, ֆինանսական ծառայությունների առցանց տեղափոխման դեպքում թվային հիգիենայի տարրական կանոնների անտեսումը կարող է ստիպել իշխանություններին գնալ այն քայլերին, որոնք կնշանակեն հետընթաց՝ համեմատած ընթացիկ առաջընթացի մակարդակի հետ:
Գալստյանը նշել է, որ բանկային հատվածում խարդախությունների նոր դեպքերի շաբաթական մոնիտորինգի արդյունքում վերջին շրջանում չեն հայտնաբերվել, իսկ աշխատանքները կենտրոնացած են արդեն իսկ գրանցված միջադեպերի վրա։ Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ նոր դեպքերի բացակայությունը չի նշանակում ապագայում ռիսկերի լիակատար վերացում, քանի որ թվային սպառնալիքները մնում են չափազանց դինամիկ:
ԿԲ ղեկավարը թվային խարդախությունը XXI դարի գլոբալ ֆինանսական համակարգի ամենալուրջ խնդիրներից մեկն է անվանել։ Անձնական տվյալների և թվային նույնականացման գողությունները լայնորեն տարածված են ամբողջ աշխարհում, և Հայաստանը, զարգացնելով առցանց ծառայությունները, բախվում է նույն մարտահրավերներին։ Աճող բանկային խարդախությունների ֆոնին, ներառյալ բանկերի անունից սոցցանցերում կեղծ հայտարարությունները, կարգավորիչում քննարկվում է նույնականացման պահանջների խստացումը, առաջին հերթին առցանց վարկերի ձևակերպման ժամանակ, ինչպես նաև խարդախ գործողություններից ապահովագրության մեխանիզմների ներդրման հնարավորությունը:

Центральный банк Армении в борьбе с кибермошенничеством намерен выстраивать политику, основанную на балансе между развитием цифровых сервисов и финансовой устойчивостью системы. Об этом заявил глава регулятора Мартин Галстян, отвечая на вопрос агентства «АРКА». По его словам, при переходе финансовых услуг в онлайн-пространство игнорирование базовых правил цифровой гигиены может вынудить власти пойти на шаги, которые будут означать откат по сравнению с текущим уровнем прогресса.
Галстян отметил, что по итогам еженедельного мониторинга новых случаев мошенничества в банковском секторе в последнее время не выявляется, а работа сосредоточена на уже зафиксированных инцидентах. При этом он подчеркнул, что отсутствие новых эпизодов не означает полного устранения рисков в будущем, поскольку цифровые угрозы остаются крайне динамичными.
Глава ЦБ назвал цифровое мошенничество одной из самых серьёзных проблем XXI века для глобальной финансовой системы. Кражи персональных данных и цифровой идентификации широко распространены во всём мире, и Армения, развивая онлайн-сервисы, сталкивается с теми же вызовами. На фоне роста банковского мошенничества, включая фейковые объявления в соцсетях от имени банков, в регуляторе обсуждают ужесточение требований к идентификации, прежде всего при оформлении онлайн-кредитов, а также возможность внедрения механизмов страхования от мошеннических действий.